TUI, Türkiye'de Yeni Konseptlere Odaklanacak

TUI Almanya Turizm Birimi Genel Müdürü Dr. Oliver Dörschuck İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'deki stratejilerini ve 2012 yılı performansına ilişkin bilgileri açıkladı. Avrupa'nın lider tur operatörü TUI'nin Almanya Turizm Birimi Genel Müdürü Dr. Oliver Dörschuck İstanbul Martı Hotel'de düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. TUI'nin 2011 yılı yaz sezonunda kaydettiği olumlu seyrin 2012 yılında da sürdüğünü söyleyen Dörschuck, "Bugün itibariyle 2011 yaz sezonunun olumlu trendi devam ediyor ve bir önceki yılın rekor seviyesine ulaştık" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE TUI'NİN EN BÜYÜK İKİNCİ DESTİNASYONU KONUMUNA YÜKSELDİ
TUI'nin geçen yaz cirosunu yüzde 16 artırarak sektör ortalamasının çok üstünde kaldığını dile getiren Dörschuck, Türkiye'nin elde ettiği başarıya da dikkat çekti. Dörschuck Türkiye'nin TUI konukları arasında Almanya'yı geride bırakarak İspanya'dan sonra ikinci en çok sevilen destinasyon konumuna yükseldiğini belirtti.


YAZ DÖNEMİ SATIŞLARINDA YÜZDE 1 ARTIŞ, KIŞ DÖNEMİNDE YÜZDE 11 GERİLEME VAR
TUI'nin 2012 yaz sezonu Türkiye satışlarında yüzde 1 artış yakaladığını kaydeden Dörschuck, kış dönemi satışlarında ise yüzde 11'lik gerileme yaşandığını söyledi. Dörschuck, "Yaz dönemi Türkiye satışlarında yüzde 1'lik artış yakaladık. Dalaman bölgesinde yakaladığımız artış oranı yüzde 12'ye ulaştı. Kış dönemi Türkiye satışlarında ise maalesef yüzde 11 düşüş var. Kış döneminde fiyat bazlı rekabet daha çok ön plana çıkıyor. Ancak kış dönemi satışları Türkiye satışlarımızın sadece yüzde 10'unu oluşturuyor" diye konuştu.

KIŞ DÖNEMİNE ÖZEL PAKET GELİYOR
TUI'nin Türkiye'deki kış sezonu turizmini canlandırmak için Antalya bölgesi sahilinin yanı sıra ilk defa İzmir bölgesini de kış sezonunda satışa sunduğunu belirten Dörschuck, "Almanya - İzmir arası günlük hava ulaşımı, Ege sahilinde kış turizmine imkan sağlıyor. Türkiye, kış sezonunda uzun dönem tatilleri için çok cazip bir ülke. TUI otellerinin yüzde 90'ında yüzde 25'lere varan uzun dönem tatil ve yaşlılar indirimi sunuluyor. Uzun dönem tatillerinde 'Uzun-Dönem-Tek-Fiyat (Langzeitflatrate)' ismini alan tarifemiz de yeni hizmete girdi. Buna göre en az 84 gecelik rezervasyon yapan kisi, yiyecek/içecek hariç, sezon sonuna kadar aynı otelde ücretsiz konaklama yapabilecek. Böylece zamanı bol olan tatilci, ufak bir ücretle bütün kışı Türkiye'de geçirebilecek. Bu tarife Antalya bölgesi sahilindeki altı otelde uygulanacak" diye konuştu.

YENİ KONSEPTLER GELİYOR
Türkiye'de yeni ürünler oluşturmaya odaklandıklarını anlatan Dörschuck, "Yeni ürünler, kış turizmini canlandırmaya yardım edecek. TUI, Türkiye'de farklı hedef kitlelerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, yenilikçi otel konseptlerinin oluşturulmasına, pazarlamasına ve ayrıcalıklarına odaklanacak" değerlendirmesinde bulundu. Dörschuck konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı ise önümüzdeki kazım ayında yapacaklarını dile getirdi.


TÜRKİYE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE GERİLİYOR
Artan otel sayısı ile birlikte fiyat ve kalite konusunda ortaya bazı sorunlar çıkabildiğini belirten Dörschuck, Türkiye'nin müşteri memnuniyetinde ikinci sırdan üçüncülüğe gerilediğini de açıkladı. Müşteri memnuniyetini arttırmak için özel konseptteki otellerin önemine dikkat çeken Dörschuck, Viverde, Puravida gibi TUI'ye ait markalarda yüzde 94'ün üzerinde müşteri memnuniyetine ulaştıklarını söyledi. 
 

OTELCİLERE FİYAT UYARISI
TUI'nin Türkiye fiyatlarının geçen yıl fiyatlarının ortalama yüzde 1 altında seyrettiğini ifade eden Dörschuck, otelcileri fiyat disiplinini bozmamaları konusunda da uyardı. Dörschuck, "Türkiye'deki olumlu gelişmenin daha başından kötü etkilenmemesi için, fiyat disiplini hayati önem taşıyor" dedi ve fiyat konusunda esneklik talep etti.

TUI, DESTIMO SİSTEMİ İLE TEKNOLOJİK AVANTAJ SAĞLAMAYI AMAÇLIYOR
Fiyat değişimlerine hızlı reaksiyon göstermenin öneminin giderek arttığını söyleyen Dörschuck "yatak bankaları" olarak adlandırılan sistemlere cevap niteliğinde bir sistem oluşturduklarını da açıkladı. Destimo adını verdikleri sistem ile boş odaların saniyeler içinde acente ekranlarında görünmesine olanak sağladığını belirten Dörschuck, ciddi bir yatırımla hayata geçirdikleri sistem sayesinde bedbank-yatak bankaları ile rekabet edebileceklerini ifade etti.

 

 

Kaynak: http://www.turizmdebusabah.com/haberler/tuinin-ikinci-buyuk-pazari-olan-turkiye-yeni-konseptlerde-basi-cekecek-62278.html

 

Galeri