Paris/Fransa Top Resa Fuarı Başladı

Dünya turizminin lider ülkelerinden Fransa'nın başkenti Paris'te 34. kez düzenlenen "İnternational French Travel Market (IFTM) Top Resa" isimli seyahat fuarı başladı. 18-21 Eylül arasında 4 gün sürecek fuara Türkiye'nin yanı sıra çok sayıda ülkeden 160 farklı turizm merkezi katıldığı fuarda Marmaris'te yerini aldı. Toplamda 1150 katılımcının yer aldığı fuar tamamen profesyonel sektör temsilcilerine yönelik düzenleniyor ve 4 gün içinde 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ziyaretçi profilinin yüzde 84'unu Fransız turizmciler, yüzde 16'sini ise Fransa dışından gelen ziyaretçiler oluşturuyor. Fuarı iş amaçlı ziyaret edenlerin basında ise yüzde 39 ile Fransız acente yetkilileri geliyor.
2011 yılı verilerine göre Fransızlar yurt dışı tatilleri için 24 milyar Euro harcama yapmışlar. Yıllık ortalama tatil sureleri 30 gün ve kişi başı haftalık harcamaları yaklaşık 950 Euro olan Fransızlar bu nedenle de bir çok ülke için cazip bir pazar durumundalar.
Fransız tur operatörlerine göre önümüzdeki 5 yıl Fransızların tatil tercihleri maliyetin yanı sıra daha çok çevresel değerlere önem veren ve sürdürülebilir turizm yapan ülkelere yönelecek.
Fuar yönetimi tarafından yayınlanan rapora göre Fransızlar ayrıca son dakika rezervasyona ve paket tatili tercih etmeleri durumunda da her şey dahil sistemine yöneliyorlar. Ancak Fransızlar münferit olarak ve isteğe göre hazırlanan tatil seçeneklerini de fazlaca göz önünde bulunduruyorlar.

Fuarda 100 metrekarelik bir tanıtım alanı hazırlayan Türkiye'nin Paris Kültür ve Turizm Müşavirliği Türk turizmcilerle yakin iş birliği içerisinde. Türk turizmciler için 18 tanıtım masasının hazırlandığı alanda bölgesel tanıtım için Marmaris, Bodrum ve Trabzon'un yanı sıra Antalya'dan yalnızca 1 otelin yer alması, geri kalan 14 masanın ise acenteler tarafından kullanılması dikkat çekiyor.

Marmaris tanıtımı
Marmaris'e geçtiğimiz yıl Fransız turist getirmeye başlayan tur operatörünün MARTAB'a verdiği bilgi ise Paris-Dalaman hattının basarili olduğu ve 2013'ten itibaren Lyon-Dalaman, Nantes-Dalaman uçuşlarının başlayacağı yönünde. Fransız turistlerin Marmaris bölgesini çok beğendiğini ifade eden firma yetkilileri 2012'yi 5 bine yakin turist getirmiş olarak Kasım ayinin ortalarında kapatmayı beklediklerini söyledi. 2013'te operasyonu 3 katına çıkarmaya çalışacak olan firma Marmaris'e sezonun ilk Fransız turistlerini ise Nisan ortasında getirmeyi planlıyor.
MARTAB'in hazırlamış olduğu "Kırsal Turizm için 15 Özel Koy" isimli kültürel ve doğa ağırlıklı yayın da ilk kez Paris'te tüketiciye sunulmaya başlandı. Yayını değerlendiren Türk ve Fransız tur operatörleri ile acenteciler ilk kez karsılaştıkları bu içerikteki bir çalışmanın Fransız turiste dorudan hitap edeceğini ve ilgi uyandıracağını belirttiler. MARTAB, Paris Kültür ve Turizm Müşavirliği yetkileriyle yaptığı görüşmede Marmaris çevresindeki kırsal turizm zenginliği daha yakından tanıtma amacıyla Fransız basınına yönelik ortak çalışma yapmayı teklif etti.
MARTAB, 2012-2013 fuar sezonunda katıldığı ilk fuar olan Paris Top Resa Fuarı'nın ardından ayrıntılı bir rapor hazırlayarak Fransız pazarına ilgi duyan sektör temsilcilerinin kullanımına sunacak.

Galeri