Fürth Meydanı Açıldı

Marmaris Belediyesi'nin kardeş şehri Fürth'ün adı Uzunyalı'da yaşayacak.  Fürth Meydanı'nın açılışını Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral, Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar birlikte yaptı.  İki şehir arasında "gönül birliği" olduğunun altını çizen başkanlar,  16 yıl önce başlayan kardeş şehir ilişkilerinin bugünde aynı sıcaklığını koruduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Marmaris adını bir meydana veren Fürth'ün adı Marmaris'in en işlek ve turistlerin yoğun olarak bulunduğu Uzunyalı'daki yeşil alana verildi. Şehrin logosundan özel bir çiçeklik ve mermer anıtla  Fürth adını ölümsüzleştiren Marmaris Belediyesi, Alman konuklardan övgü aldı. Meydan açılışına Fürth Belediyesi'nden; Belediye Başkanı Dr.  Thomas Jung, Meclis Üyeleri  Silke Rick, Stefan Hassgall, Herbert Schlicht ve Belediye Kardeş Şehirler Görevlisi Hilde Langfeld katıldı.

Törende bir konuşma yapan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, "Geçmiş yıllarda açtığımız Fürth yürüyüş yolunun ardından Fürth'te de Marmaris yürüyüş yolu açıldı.  Bunun yanı sıra eğitim kurumlarımızın öğrenci ve öğretmenlerinin ziyaretleri  iki şehir arasındaki etkinlerden bir kaçıdır. Bizler özellikle Marmaris Belediyesi olarak  8 yıllık görev süremiz içerisinde Fürth Belediyesi'nden  çok büyük destekler aldık. Onların alt yapı ve temiz enerji projeleri konusunda bizi desteklediler. Önümüzdeki yıllarda da Fürth Belediyesi'nin destekleriyle  güneş enerjisi konusunda onların proje ve teknik kadrolarından yararlanacağımızı umuyorum" dedi.

Marmaris'in her yıl değişip geliştiğine dikkat çeken Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung ise, "Dünyada çok önemli meydanlar var.  Moskova'daki Kızıl Meydan, New York'taki Times Meydanı bunlardan bir kaçı.  Artık Marmaris'te de bir Fürth Meydanımız var.  Çok onurlandık harika dizayn edilmiş, her şeyden önemlisi deniz manzaralı bir yer. Buranın Akdeniz'deki en güzel meydanlardan biri olduğuna inanıyorum.  En son 4 yıl önce geldiğim Marmaris'te yaşanan değişime hayran kaldım.  19 Mayıs Gençlik Meydanı ve yeni parklar çok güzel. Fürth Meydanı'ndan da her yıl 1 milyon turistin geçeceğini düşünmek beni çok mutlu ediyor" diye konuştu.

Marmaris'in fahri hemşehrisi Paul Böhm ise 40 yıldır geldiği Marmaris'te doğup büyüdüğü kentin adını taşıyan bir meydan olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Meydan açılışı  konuşmaların ardından Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinin folklor gösterisiyle son buldu.  Folklor ekibine Fürth Belediye Başkanı hediyeler verdi.

Galeri