Daralan Yurtdışı Pazarı, İç Turizme Yaradı

Daralan yurtdışı pazarı, Daralan yurtdışı pazarı nedeniyle iç turizmde beklenenin de üzerinde bir büyüme yaşandı. Otellerin fiyat indirmesi ve iç pazara ayırdıkları kontenjan sayısını artırmaları iç pazarda çalışan acentelerin yüzünü güldürdü. Aşırı sıcakların da yükselttiği satışlar nedeniyle acenteler, yılbaşında yaptıkları, 2012 hedeflerini yükselttiler.


Her geçen yıl büyüyen iç turizm pazarı, bu yılda büyüme trendini devam ettirdi. 2012'nin başlarında erken rezervasyon kampanyasının oturmasıyla belli bir ivme yakalayan iç turizm, Avrupa ve Rusya pazarından Türkiye'ye gelen turistlerin sayısının azalması nedeniyle otelcilerin can simidi oldu. Boş odalarını doldurmak isteyen otelciler, sezon başında iç Pazar için belirledikleri fiyatlarını düşürdükleri gibi, iç pazara ayırdıkları kontenjanı da artırdılar. Durumu fırsata çeviren acenteciler ise 2012 yılı hedeflerini revize ederek yükselttiler.


Daralan yurtdışı pazarı, otelcileri iç pazara yöneltti iç pazarda faaliyet gösteren hemen her acente, 2012'de geçen yıla göre büyüme yaşıyor. Yılı çok iyi geçiren ve Ramazan Bayramı tatili nedeniyle satışlarını daha da artıran acenteler, yılsonunda ortalama yüzde 15 ile 30 arasında değişen bir büyüme bekliyorlar. Daralan yurtdışı pazarı nedeniyle paket tur fiyatlarına sene başında yapılan fiyatların geri alındığını ve otelcilerin iç pazara yönelik kontenjan artırımına gittiklerine dikkat çeken acenteciler, yaptıkları kampanyalarla iç pazarı daha da canlandırdıklarını kaydettiler.

Galeri