Travel Turkey İzmir Fuarı ve Marmaris Tanıtımı

Türkiye’nin 2. önemli turizm fuarı olan “Travel Turkey İzmir” kapılarını 6. kez açtı. 6-9 Aralık tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenen fuara bu yıl 20 ülkeden ve 60’dan fazla ilden 700’ü aşkın firma, kurum, örgütün katıldığı bildirildi. Fuara otel ve seyahat acentelerinin yanı sıra kalkınma ajansları, belediyeler, otel malzemeleri tedarikçileri, araba kiralama ve havayolu şirketleri, Valilik ve İl Kültür Turizm Müdürlükleri katıldı. 
Fuara katılan ülkeler şunlar; Almanya, Bosna Hersek, Endonezya, Güney Afrika, Güney Kore, Hırvatistan, Hindistan, KKTC, Karadağ, Malezya, Maldivler, Makedonya, Özbekistan, Pakistan, Sırbistan, Sri Lanka, Türkiye, Umman, Ürdün, Yunanistan.

Fuara 2009 yılından bu yanan aralıksız katılan Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), 120 metrekarelik alanda otel, acente ve diğer sektör temsilcilerini ağırlayarak yoğun bir trafiğe evsahipliği yaptı. Bölgemizdeki iç turizm hareketi açsısından önem taşıyan Travel Turkey Fuarı’nda bu yıl önceki yıllara göre daha fazla bir hareketlilik göze çarptı. Marmaris ve çevresinden fuara katılan sektör temsilcilerinde de aynı artış gözlendi. Marmaris’in önemli otelcileri ve acentecileri önemli iş görüşmelerini MARTAB tanıtım alanında gerçekleştirirken, birlik adına fuarda görev alan personel de İzmirliler'e ve diğer ziyaretçilere bölge ile ilgili en güncel bilgileri, görsel malzemeyi ulaştırdı.

Bakan, Marmaris’te sanal bisiklet turunda

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da fuarın ilk günü Marmaris tanıtım alanını ziyaret edenler arasındaydı. Marmaris’in her yıl farklı tanıtım yollarını ziyaretçilerin ilgisine sunduğu alanda Bakan Günay, yere sabitlenen bir bisikletin önündeki televizyon ekranında “sanal bisiklet yolculuğu” yaptı. Marmaris’in eşsiz manzarasının gözler önüne serildiği bisiklet turu hakkında bilgi alan Turizm Bakanı’nın görüntülerdeki yolların temizliğinden, çevre düzenlemelerinden ve halk plajının güzelliğinden etkilendiği görüldü.

Hızlandırılmış fotoğraf geçiş tekniğiyle hazırlanan Marmaris filmi, 360 derece fotoğraflarla hazırlanan bölge haritası ve kırsal turizme yönelik “15 Özel Köy” isimli yayın da ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor.

Ziyaretçi yoğunluğu

Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, MARTAB Encümen üyesi ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, İl Genel Meclisi üyesi ve MARTAB encümen üyesi Mehmet Erden, TÜRSAB BYK Başkanı İsmail Özbozdağ, Marmaris tanıtım alanını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı’na, Bakan yardımcısına, Muğla Valisi’ne, TÜROFED Başkanı’na, çeşitli il ve ilçe yöneticilerine, belediye başkanlarına, yabancı misafirlere ve diğer tüm ziyaretçilere ev sahipliği yaptılar. MARTAB çatısı altında bir araya gelen turizmcilerin ortak görüşü ise 6. kez düzenlenen fuarın genel kabul gördüğü ve bölgemiz adına bir kazanç olduğu yönündeydi. Sektör temsilcileri Marmaris ve çevresi açısından ise 2013’ün 2012’ye göre geride kalmayacağını, hatta daha da iyi bir görünüme sahip olacağını düşünüyorlar. Sektörü sevindiren bir diğer haber ise Sun Express havayolu şirketinden geldi. Şirket, 2013 yılında Mayıs ayından itibaren Almanya’nın 6 havalimanından Dalaman’a doğrudan uçuşlara başlayacağını duyurdu.

Galeri