Marmaris'in Üç Cenneti: Bayırköy, Çiftlik, Gerbekse

Bayırköy meydanındaki anıt olmuş çınar ağaçlarının geniş gövdeleri, uzun ve mutlu bir ömrün sembolü. Bu yüzden ağaçları görmeye gelen turistler, çevresinde yürüyerek bir tur atıp bu sembole ortak oluyorlar. Bu gelenek, İngilizce ve Almanca yazılı tabelalarla turistlerin görüşüne de sunuluyor. Çınarlann gölgelerinde ise, çay bahçeleri, yöresel ürünler ve hediyelik eşyalann satıldığı tezgahlar var.

Tema Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca'nın yaşlarını tespit için inceleme yaptığı ulu çınarların hemen arkasında, bir başka ilginç ağaç daha yer alıyor. Gövdesindeki delikten fışkıran incir ağacı, aynı gövdede iki ağacın ortak yaşamına örnek oluşturuyor. Bayırköy'den hareket eden turistlerin ve jeep safaricilerinin bir başka durağı ise, 5 km.lik rampa çıkılıp sonra virajla ulaşılan Çiftlik Koyu.
Bayırköy'nin sahil semti, çok temiz denizi ve çevresiyle ilgi topluyor. Çam ormanlarıyla kaplı asfalt yoldan, 10 dakikada sahile inenlerin ilk dikkatini çeken şey, deniz suyunun berraklığı ve rengi oluyor. Tadı bile adeta başka olan deniz, Marmaris'ten kalkan ve bir saatlik yolculukla ulaşılan günübirlik tekne turlan tarafından da rağbet görüyor.  Jeep safarilere katılanlar ve tekne ile gelenler, Çiftlik Koyu'nda yüzme molası verip, plajda güneşleniyorlar. Burada kıyı bandı üzerinde dizili restaurantlarda yemek yiyip, yürüyüşler yapıyor, su altına dalmaya uygun kıyılar bulabiliyorsunuz.
Çitlik Koyu'ndaki güzellikler bununla da sınırlı değil. Çevredeki eşsiz güzellikteki adalara, tarihi kalıntıların bulunduğu koylara ve mağaralara düzenlenen gezi turlarına da katılabilirsiniz. Bunlar arasında ilk durak; sahilden bir mil açıkta bulunan Çiftlik Ada, Kunduz Köyü, mağara ve kumsalıyla ilgi çekiyor. Fakat doğa güzelliğiyle büyüleyen Gerbekse Koyu, ziyaretçileri en çok etkileyen özelliklere sahip. Halk arasında "Gerbekse" de denilen koy, mavi yolculuğa çıkan yatların gözde barınaklarından biri.

Denizin içine dil gibi uzanan rüzgara kapalı Gerbekse Koyu sahilinde, İsmail İnce tarafından işletilen küçük bir çardak yer alıyor. Tepede ise kale, antik kalıntılar ve kilise var. Mabedin güzelliği karşısında etkilenen yeni evli yabancı turistlere, zaman zaman tekne kaptanları mürettebatın şahitliğiyle bir nikah da burada kıyılıyor. Tepelere doğru tırmandıkça çam ve zeytin ağaçlan arasından güzelliği daha da ortaya çıkan Gerbekse Koyu'nda, köy ekmekli et balık yenip ve, 18:00'de dönüş yapılıyor. 14:30-18:00 arası Çiftlik'ten kalkan yemeksiz tekne turları da yapılıyor. Gerbekse'nin sarp ve dik yamaçları şu anda baki. Ama yöre halkı hepsinin tapulu olduğunu söylüyor. Sezonu 15 Kasım'a dek yaşayan bölge, meltem rüzgarlarına kapalı. Kıyısı küçük çakıllı, zemini ise yatlar için 5-7.metre arasında ve iyi çıpa tuta özellikte. Gerbekse Koyu'nun güzelliği kadar İnce Ada'nın ilginç kaya yapısı da hayranlık uyandırıyor. Bayırköy'e gitmişken, çevrede tur atmak isteyenler için küçük gölün içine akan şelale mevkii, halı şovların yapıldığı Turgut Köyü, antika eserlerin yer aldığı Selimiye, Kızkumu ile ünlü Orhaniye ve Hisarönü gibi duraklar. Dişlice, Kamelya gibi görülmesi gereken özelliklere sahip adalar da bulunuyor.


NASIL GtDİLİR?
Özel araçla İstanbul-İzmir-Muğla üzerinden gidenleri, asfaltlanmış geniş yollar bekliyor. 670 rakımlı Sakar Geçidi'nden Gökova'ya inenler, okaliptüs gölgeli yoldan devam ederek Marmaris'e geliyorlar. İlçe girişinden sağa dönerek veya İçmeler üzerinden ulaşılan Bozburun yoluyla 27 km. sonra Bayırköy'e geliniyor. Köy bakkalının solundan girdikten 5 km. sonra, Çiftlik sahiline geliyorsunuz. Yatlarla gelenler, sahil restaurantlarınının iskelelerine yanaşabilirler. Çiftlik kalkışlı tekne turlarına katılacak zamanınız yoksa, restaurantların yatları karşılayan sürat motorlarıyla konuşarak, Gerbekse ve diğer koylara hızlı geziler yapabilirsiniz. Marmaris çıkışlı Jeep veya tekne gezileri, gün boyu hoşça vakit geçirebileceğiniz sürprizlerle dolu.


NE YENİR?
Çiftlik sahilinde aile işletmesi birçok restaurant hizmet veriyor. Tekne gruplarına ve konvoy halinde gelen Jeep safaricilere hızlı servis yapan restaurantlann içinde yer alıyor. Restaurantlann hepsinde vahşi deniz çipurası, salata, ızgara et, kalamar, ahtapot ve ıstakoz bulunuyor.
Bayırköy ve Çiftlik çevresinde yol üzerindeki tezgahlarda sık sık karşımıza çıkan kekik suyu, çam ve kekik balı, paketlenerek satılan ada çayı, mersin ve defne yaprağı, bölgeden alabilecekleriniz arasında.

Galeri