Marmaris, Uluslararası Türkü Festivali'ne hazırlanıyor

Marmaris, Uluslararası Türkü Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Yaz başı ya da yaz sonunda planlanan festival,  Marmaris Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Festival içeriğini taslak haline getirmek amacıyla bir araya gelen taraflar önümüzdeki günlerde bir protokol hazırlayacak. Projenin hayata geçirilmesi için Marmaris Belediyesi ile iletişime geçen Hacettepe Üniversitesi Geleneksel Müzik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi-HÜGEM Müdürü Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu, köylerde bir dizi incelemelerde bulundu. Türk Kültürünün; halk türküleri ve halk dansları ile tanıtılacağı festivalde, Avrupa'nın halk türküleri ve halk dansları da yer alacak. 5 gün sürmesi planlanan zengin bir içeriğe sahip festivalde gündüzleri panel ve sempozyumlar, bölge doğal kültürel dokusunu tanıtan sergiler ve Marmaris'in zengin yemek kültürünü yansıtacak ikramlar yapılacak. Düğün ve kına gecesi gibi kutlamalar da kurgulanarak katılımcılarla paylaşılacak. Festival akşamları geleneksel müziğimizin seçkin sanatçılarının yer alacağı halk konserleriyle renklendirilecek.

Türkiye’de ilk kez bu kapsamda bir türkü festivalinin Marmaris’te gerçekleştirileceğini ifade eden Gülay Mirzaoğlu, festival hakkında şu bilgileri verdi:

 "Yaz başında  veya yaz sonunda Uluslararası Marmaris Türkü Festivali'ni gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu festivalin özelliği; birincisi “Türkü” teriminin Türk'e ait manası taşımasına rağmen uluslararası bir festival olması. Diğer bir özelliği de, bu festivalde sadece Türk Halk Türküleri değil Avrupa ülkelerine özgü türküler de seslendirilecek,  Avrupa kültürlerine ait danslar da yer alacak. Asıl amacımız ise Marmaris Bölgesi yerel kültürünün ortaya çıkarılması ve sergilenmesi.  Festivalin bu bağlamda önemli bir özelliği de müzik kültürünün, geleneklerinin araştırılması ve festival kapsamında gerçekleştirilecek panel ve sempozyumlarda halk ile paylaşılması".

Marmaris Köyleri'nin kültürel özellikleriyle ilgili tez hazırlayacaklarını da kaydeden Mirzaoğlu, "Son bir kaç gündür Marmaris'in köylerini inceliyoruz. Bu köyler arasında kültürel geleneği kısmen değişmemiş  ya da daha az değişmiş olan köylerden başlayarak bir çalışma sürdürüyoruz. Taşlıca, Söğüt ve Bayır Köyü'nde çalışmayı planlıyoruz.  Bu köylerde yaşayan vatandaşlarla görüşmeler yaptık. Bir çok geleneğin halkımız tarafından bilinmediğini, yeterince tanınmadığını fark ettik. Bunların kayda geçmesi bizim için çok önemli.  Oradaki kültürel özelliklerden bazılarının, örneğin kına gecesi gibi bazı ritüel karakterli geleneklerin festival kapsamında kurgulanıp yeniden canlandırılmasını ve Marmaris'te o tarihte bulunan yerli yabancı herkesle paylaşılmasını arzuluyoruz" diye konuştu.

Galeri