Utrecht/Hollanda Fuarı Başladı

Avrupa'nın en önemli turizm fuarları arasında yer alan Hollanda'nın Ucrect  Turizm Fuarı 8 Ocak salı günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. Hollanda pazarıyla çalışan turizmcilerin büyük ilgi gösterdiği fuarda Güney Ege'yi,  Marmaris Turizm Birliği ve GETOB temsil ediyor. Marmaris standında bölgeyi tanıtan çok sayıda yayının yanı sıra  Marmaris'in büyük bir görseli de fuar girişinde ziyaretçileri karşılıyor. Turizm Bakanlığı tarafından Marmaris'in Yat Limanı'nı gösteren görsel, fuar ziyaretçilerinin Marmaris'e olan ilgisini de arttırıyor.

MARTAB Meclis Üyeleri ile birlikte GETOB Başkanı ve sektör temsilcilerinin yürüttüğü tanıtım çalışmalarında; MARTAB tarafından Hollandaca hazırlanan broşür ve cd gibi tanıtım materyallerinin yanında açık hava sporlarının yer aldığı "15 özel köy"  isimli kırsal turizm rehberi de büyük ilgi görüyor.

Fuarın ilk günü Hollandalı turistlerin tatil alışkanlıklarına yönelik sunum yapan T.C. Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Enis Tataroğlu, Hollanda pazarının turizmde Yüzde 8'lik pay ile Avrupa'nın 4. büyük pazarı olduğuna dikkat çekti. Hollandalı turistlerin 2010 yılında tatil için 15 milyar Euro harcadığının ve ortalama 8 ile 25 gün arasında tatil yaptıklarını ifade eden Tataroğlu'nun, sunumunu takip eden  MARTAB  Koordinatörü Sedat Kirt, Hollandalı turistlerin tatil alışkanlıklarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"2010 yılında Türkiye'ye 800-850 bin civarında Hollandalı giriş yapmış. Hollandalı tatilcilerin çoğunluğu tur operatörleri aracılığıyla tatilini satın alıyor. Türkiye'de tatil yapmak isteyen Hollandalı turistlerin son dakika tatil satın almaya eğilimli oldukları gözleniyor. Bu son dakika satışları da tatile 110 gün kala gerçekleşiyor.  Bu turistler Türkiye tatillerinde 8 günde 800 Euro gibi bir harcama yapıyor. Bu rakam kültür turunda 827 Euro'ya çıkıyor".

Sedat Kirt, Hollandalıları çoğunlukla deniz turizmini tercih ettiğini kaydederek, "Hollandalı turistlerin deniz turizmini için ilk sırada İspanya'yı 2. sırada da Türkiye'yi seçtikleri belirtilen araştırmada tercihlerinde daha sonra da iklim, mutfak, konuk severlik ve konaklama tesisinin niteliklerinin de belirleyici olduğu gözleniyor. Deniz turizmini seçen Hollandalı turistlerin yüzde 49'u İspanya'da yüzde 34'ü ise Türkiye'de tatil yapıyor.  Şehir turlarında ise İstanbul en popüler 6. şehir konumunda. İlk sıraları ise Barcelona, Roma, Paris gibi şehirler alıyor.  Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Mısır'ın ardından kültür turizminde de 4. sırada yer alıyor. Araştırmalarda dikkat çekici bir diğer nokta ise wellness-spa tatilinde Türkiye'nin İsviçre ve Almanya 'dan sonra 3. sırada yer alması" dedi.

Türkiye'de tatil yapan Hollandalıların yüzde 80'inin 2. kez tatile gelmek istediğinin gözlendiğini belirten Kirt, " Önümüzdeki 3 yıl içinde Hollanda'dan 7.7 milyon turistin  tatil satın alacağı 2 buçuk milyon turistinde Türkiye'ye geleceği gözleniyor.  Marmaris'te tatil yapan turist sıralamasında ilk 5'te yer alan Hollanda pazarı bizim için önemli. Tur operatörü ve acentelerle görüşme yapan turizmciler MARTAB'ın tüketicilere yönelik doğrudan tanıtımına destek veriyor. 6 gün boyunca  10.00-18.000 saatleri arasında Hollandalılara Hollandaca yayınlarla  bölgenin doğal ve kültürel özelliklerini tanıtmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Galeri