ITB Berlin Fuarından İyi Haber

Dünya turizminin en önemli fuarı olarak kabul edilen ITB Berlin Fuarı, 6 Mart'ta kapılarını 47. kez açtı. Fuarın 3 numaralı salonunda 3 bin 14 metre karelik alanda Türkiye 110 farklı bölge ve kurum ile  150'ye yakın tanıtım masasıyla tanıtılıyor.  Berlin'de başka bir program nedeniyle bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin tanıtım alanını ziyaret etti.

10 Mart'a kadar Almanya'nın Berlin kentinde devam edecek olan fuardan Türk Turizmcileri sevindirecek  haberler geliyor.  Bölge tanıtımı için Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği ile Marmaris Tanıtma Birliği'nin birlikte yer aldığı fuar, turizmcilerin yoğun temaslarına da ev sahipliği yapıyor. Bölgeye gelen Alman turist sayısını arttırmak için tanıtım çalışmalarının etkili bir şekilde sürdürüldüğünü ifade eden MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, " Marmaris ve çevresinin Alman turistlere daha yaygın bir şekilde  tanıtılması için  çalışmalarımızı Marmarisli turizmcilerle birlikte sürdürüyoruz.  Fuara bölge adına GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu ve TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı İsmail Özbozdağ ve çok sayıda otel ve acente temsilcileri katıldı. Marmaris ve çevresini tanıtan diğer tanıtım materyalleri ile birlikte eko-turizm için kırsal turizm rehberimizi  bölgenin doğal ve şifalı bitkileri olan kekik, defne, lavanta ve adaçayı  ile birlikte ziyaretçilerimize  hediye ediyoruz. Fuarda yer alan Eko Turizm Kokteyli'nde de bu ürünlerle Marmaris yerini alacak" dedi.

Fuarın ilk 3 gününün sadece profesyoneller  için olduğunu belirten Kirt, "Fuarın son iki günü tüketiciye yönelik olacak. Fuar sırasında turizmcilere sunulan rapor 2013 turizm sezonu için olumlu işaretler veriyor.  Genel ekonomik durgunluğa rağmen turizm sektöründe dünyada yüzde 2'lik bir büyüme bekleniyor.  Türkiye'yi her yıl ziyaret eden 5 milyon Alman turist sayısının artması için yoğun çaba  sürüyor. Bölgemiz en sevindirici haber ise Sun Express'in Almanya'daki 6 noktadan Dalaman'a direkt uçuşa başlayacak olması. Bu direkt uçuşların bölgemize gelecek Alman turist sayısını arttıracağını düşünüyoruz.  Biz bunun Almanya'da kamu oyuna duyurulması için MARTAB olarak toplantılar yapacağız. Genel hava Marmaris açısından oldukça olumlu. Alman pazarında büyük bir artış olmasa da bir artış yaşanacağını gözlemliyoruz" diye konuştu.

Galeri