MARTAB Rusya'da Tanıtım Çalışmalarına Devam Ediyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen MITT Uluslararası Turizm Fuarı 20-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Geniş bir alanda tanıtılan  Türkiye, tur operatörleri arasında yoğun rekabetin yaşandığı Rusya'da erken rezervasyonlarda ciddi bir artış yaşıyor. Rusya'da pazara yeni giren bir tur operatörünün yaşattığı bu hareketliliğin  fuarın Türkiye açısından ana gündem maddelerinden birini oluşturduğu belirtildi.  Fuara katılan turizmciler yeni tur operatörünün operasyona özellikle Antalya yerine Güney Ege Bölgesi'nden başlamasının da Marmaris adına sevindirici olduğunu bildirdi.

Rus tur operatörlerinin Türkiye'de Antalya'dan başka ikinci bir destinasyon olduğunun farkına vardığını kaydeden Marmaris Turizm Birliği(MARTAB) Koordinatörü Sedat Kirt, "Fuarın Marmaris açısından önemli olan gündem maddesi de İntourist  Firması'nın Rusya'da 2013'ü Marmaris Yılı olarak ilan etmesi oldu. İntourist bu kampanyayla Marmaris'in bilinirliğini ve rezervasyon artışını sağlayan bir çalışma yaptı. Rus tur operatörlerinin arasındaki Türkiye rekabeti de sezonun öne alınmasını sağladı. Marmaris'e yönelik operasyonların 2 hafta öne alınmasıyla 16 Nisan'dan itibaren ilk Rus kafilesi ilçeye giriş yapacak. Ayrıca Marmaris Tanıtma Birliği olarak Rus turistler için Ekim ortasında biten sezonu Ekim sonuna uzatmak için çalışmalar yürütüyoruz. ATM Dalaman Havalimanı ile birlikte toplantılar yaparak çalışmaları sürdürüyoruz"

Türkiye'ye 2012 yılında  3,6 milyon Rus turistin ziyaret ettiğini ifade eden MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, "Rusya'da Türk Turizmi son 10 yılda en hızlı büyüyen pazar oldu. 2000 yılından itibaren artış  gösteren tek pazar olan Türkiye yine 2000 yılından bu yana  her yıl ortalama yüzde 16 büyüme kaydetti.  Bazı pazar araştırmaları bu artışın istikrarlı bir şekilde devam edeceğini gösteriyor.  Bu artışta Mısır, Tunus, Fas ve Cezayir'de devam eden karışıklıkların etkili olduğu gözleniyor. Türk otelcilerin fiyatlarda daha makul olması Rus turistleri erken rezervasyonlara yönlendirdi. Türkiye açısından dikkat edilmesi gereken bir konu ise  ekonomik krizden etkilenen Yunanistan, İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin Ruslara çok zor verdiği vizeyi tatil için kolaylaştırması ve fiyatları uygun seviyeye çekmesi. Bu Rus turistlerin ilgisini bu ülkelere doğru kaydırıyor. Türk turizmcileri de konumunu korumak için tur operatörleriyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor" dedi.

RUSYA'DA MARMARİS YILI ETKİNLİKLERİ

2012 yılının son aylarında acente temsilcileriyle toplantısını Marmaris'te yapan ve bu toplantıya katılanların yüzde 80'inin ilk defa gördüğü Marmaris Rus acente sahiplerini çok etkiledi. Bu toplantının ardından  2013 'ü Rusya'da Marmaris yılı  olarak ilan eden İntourist etkinliklerin ilkini Moskova Fuarı'nda başlatacak. Marmaris'i ön plana çıkartmak için düzenlenen bu etkinliklerin açılışına Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da katılacak.  Farklı bir destinasyon olarak tanıtılan Marmaris'in bu etkinliğin meyvelerini almaya başladığının altını çizen Kirt, " Marmaris Yılı kapsamında Rusya'da tanıtım etkinlikleri, özel tanıtım toplantıları ve Marmaris'te İntourist Festivali gibi etkinlikler yapılacak. Bu etkinlik sayesinde geçen yıla göre daha şimdiden erken rezervasyonlarda 5 katı bir hacme ulaşılmış durumda. Bu düşük sezon olarak adlandırılan Nisan-mayıs ayları için sevindirici bir gelişme" diye konuştu.

 

Galeri