Belediye Tonoz Attı

Marmaris'te vitrin daha da çok kirlenmeden dekor değişti ve aylar süren çalışmanın ardından belediye limanı'na 58 tonoz atılarak buranın daha seçkin bir kimliğe sahip olması sağlandı. böylece liman bir barınak havasından kurtarılmış oldu. Marmaris Belediyesi'nin bir barınak havasından kurtararak yeni düzenleme yaptığı iskeleye artık tekneler ücret ödeyerek bağlanabilecek. Yakın zamana kadar demir atarak ücretsiz kıçtankara bağlayan tekneler için alınan bu karar, Belediye Başkanı M. Ali Acar başkanlığında geçen şubat ayında yapılan toplantıda 2464 sayılı kanun gereğince ücret tarifeleri hakkında belediye bütçe komisyonunun da onayı ile oluşturulmuştu, işe önce karadaki çevre düzenlemesiyle başlandı.
Yürüyüş ve gezi alanı düzenlemesinin yanı sıra tekneler için elektrik ve su bağlantı dolapları ile olası bir yangına müdahale etmek için tesisat döşendi. Denizde ise tam 58 adet tonoz aylar süren titiz bir çalışma ile kullanılır duruma getirildi. Limana girişte hız sınırı uygulaması devreye sokuldu.
Marmaris Belediyesi için sağlıklı bir gelir kapısı yaratacak bu olay belki de diğer kıyı kentlerimize de örnek olabilecek bir 'ilk' oldu. Demir atılmadan sualtı florasının korunması yönünde önemli bir adım da tüm bu yapılanmanın içinde dikkat çekiyordu.

Günlük ve daha uzun süreli tura çıkacak teknelerin demir zincirlerinin daha önceki dönemlerde karışması zaman zaman büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyordu. Bu durum bile net olarak bakıldığında 'tonoz sisteminin' başlı başına bir yenilik olduğunu gösteriyor. Kıyıda yer alan ve özgün mimari yapısını günümüze kadar korumuş birçok işletme belki de salt bağlama ücretleri nedeniyle değişiklik gösterecek teknelerden doğacak bereketle kendilerine çeki-düzen verebilecek.
Marmaris Kalesi önündeki bu alan, senede bir kez de MIYC'ın organizasyonunda gerçekleşen yüksek katılımlı ve uluslararası boyutlu Charter Show'a ev sahipliği yapıyor. Yeni makyajı ile bakalım bu sene nasıl bir hava esecek Belediye Limanı'nda. Marmaris Belediyesi teknelerin boylarına göre fiyatları, günlük, aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak belirledi. Altı aylık ve yıllık ödemelerin temmuz ve eylül aylarında iki eşit taksit üzerinden alınmasına da karar verdi. Diğer modellerde ise ücretlerin peşin alınması kesinlik kazandı. Bu uygulamanın nasıl sonuçlar getireceğini takip edeceğim.
Verilen hizmetlerin devamlılığını çöp, su, elektrik, güvenlik imkanlarının sürdürülebilirliğini, VHF iletişiminin nasıl yürütüleceğini ve genel üslubun nerde başlayıp nerde biteceğini de gözlemleyeceğim. Tonoz atma işlemleri ve sonrasında çok net ve sağlıklı bir şekilde fotoğrafladığım 'Belediye Limanı' önünde bağlı teknelerin alacakları hizmetle gündüz ve gece bu tarihi yere ayrı bir hava katacağına inanıyorum.

Bağlanma süresi ve tekne boylarına göre ücretlendirme modelleri;

Günlük: 1-12 metre 80 lira, 12-14,99 metre 100 lira, 15-17.99 metre 120 lira, 18 -21,99 metre 140 lira, 22-25,99 metre 160 lira, 26-29,99 metre 180 lira, 3033,99 metre 200 lira ve 34 metre üzeri tekneler için her bir metreye 25 lira ilave.
Aylık (30 günlük): Metrelere göre 2 bin 500 lira ile 4 bin 800 lira arasında değişiklik gösterirken 34 metre üzeri her 1 metreye aylık 300 lira ilave ediliyor.
3 aylık (90 günlük): 4 bin 250 lira ile 10 bin 250 lira arasında değişiyor ve 34 metre üzeri her 1 metreye 250 lira ekleniyor.
6 aylık (180 günlük): 5 bin ile 12 bin lira arasında değişiyor ve 34 metre üzeri her 1 metreye 200 lira ekleniyor.
Bir yıllık (365 gün): 5 bin ile 7 bin lira arasında değişirken burada da 34 metre üzeri tekneler için her 1 metreye 150 lira ilave ediliyor.!.

Galeri