İngilizler Türkiye'de ve Muğla'da Tatil Yapmaktan Memnun

Muğla Valisi Fatih Şahin, kente gelen İngiliz turist sayısının azalmasıyla ilgili olarak, 'İngilizlerin büyük bir çoğunluğu Türkiye'de ve Muğla'da tatil yapmaktan memnun.Düşüşün bizden kaynaklanmadığını görmüş olmak bizleri rahatlattı" dedi. Marmaris'te Turizm Haftası dolayısıyla Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) tarafından Martı Otel'de, "Yeni Sezon ve Yeni Marmaris" konulu turizm toplantısı düzenlendi. Başlayan sezonun değerlendirildiği toplantıya Vali Şahin'in yanı sıra belediye başkanları, sektör temsilcileri ve turizmciler katıldı. Toplantıda konuşan Şahin, 2013 turizm sezonunun geçen yıla oranla daha iyi olacağı beklentisinde olduklarını söyledi. Bölgedeki kaliteli turistik tesislerin doluluk sorunu yaşamadığına işaret eden Şahin, "İşini iyi yapan otellere baktığımızda bir yıl öncesinden rezervasyonları doluyor. Durağanlıktan uzak, sürekli hareket içinde olup daha iyi hizmet için çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.
Marmaris'te son dönemde üst düzey yeni otellerin açıldığına dikkati çeken Şahin, turistik ilçede birkaç yıldır özlenen hareketin başladığını, tesislerin yenilendiğini ifade etli. Şahin, Marmaris'in hak ettiği iyi noktaya ulaşacağına inandığını kaydetti. Sektörde görev yapan herkesin gelen turistlere üst düzey alaka göstermesi gerektiğini vurgulayan Şahin, bu konuda ortak gayret gösterilmesini istedi.

İNGİLİZ PAZARINDAKİ DÜŞÜŞ

 Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi gözde turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla'nın son 3 yıldır 3 milyondan fazla turist ağırladığını hatırlatan Şahin, şunları kaydetti: "Geçen sezon İngiliz pazarında yaşanan 300 bin kişilik düşüşe rağmen 3 milyon barajını aşmayı başardık. Bu pazardaki düşüşün farklı nedenleri var. İngiltere'deki ataşemiz bu konuyla ilgili anket çalışması yaptırdı. Anket sonuçlarına göre İngilizlerin büyük çoğunluğu Türkiye'de ve Muğla'da tatil yapmaktan memnun. Bu kamuoyu yoklamasının ışığında düşüşün bizden kaynaklanmadığını görmüş olmak bizleri rahatlattı." Muğla bölgesinin turizmdeki en büyük sıkıntısının vitrin ve sunumdaki eksiklikleri olduğuna değinen Şahin, Avrupa'nın bazı yerlerde hala Muğla'yı bilmeyenler olduğunu dile getirdi.

MARMARİS'İ BUTİK TATİL YERİ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

 Marmaris Belediyesi ve Marmaris Turizm Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB) Başkanı Ali Acar ise kış döneminde acenteciler, otelciler ve diğer sektör temsilcilerinin Marmaris'in tanıtımı için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

Galeri