49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Başlıyor

Bu yıl 49.'su düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 21-28 Nisan tarihlerinde Turkuaz Rekabet' sloganıyla Alanya, Antalya, Elmalı, Göcek, Marmaris, Bodrum, Selçuk, Kuşadası, İzmir ve İstanbul'da yapılacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun basın toplantısı Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Spor dünyası ve gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda 'Turkuaz Rekabet sloganıyla 8 etapta düzenlenecek TUR 2013'ün parkurları ve takımları hakkında bilgiler verildi. Alanya, Antalya, Elmalı, Göcek, Marmaris, Bodrum, Selçuk, Kuşadası, İzmir ve İstanbul'un ev sahipliği yapacağı tura yeni etabı olarak, Bodrum - Selçuk etabı eklendi. Bodrum — Selçuk etabı sonunda bisikletçiler, Meryem Ana Tepesi'ne tırmanacak. Sporcular, Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek bitişi İstanbul'da yapacak.


25 takımdan 8'er bisikletçinin mücadele edeceği bisiklet turunda kat edilecek toplam mesafe ise 1.204 kilometre bisiklet sürecek. 2020 olimpiyat adaylığı öncesi çok önemli Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu yaptığı konuşmada turun, İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığı öncesinde çok önemli bir kilometre taşı olacağını dile getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin desteklerinin iıiçbiı- zaman unutulmayacağını kaydeden Emin Müftüoğlu, gelişen ülke ekonomisiyle Türkiye'nin Avrupa'da saygı gören bir ülke olduğunu ifade etti. Başkan Müftüoğlu, seneye 50.'si düzenlenecek turu, dünyada ses getirecek bir şekilde organize edeceklerini söyledi.Turun 13 saati naklen, 90 saatin üzerinde yayınlanacağını belirten Müftüoğlu, "330 milyon eve ve 1 milyardan fazla insana ulaşacak. Yarım dalyayı bütün dünyada ses getiren bir tur olarak hep beraber yapacağız" diye konuştu.
Tur, tüm dünyada yayınlanacak 49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, tüm dünyada 90 saatin üzerinde canlı ve banttan izleyiciye ulaştırılacak. Dünyaca ünlü takım ve 200 bisikletçinin yer aldığı tur, TRT ve Eurosport başta olmak üzere dünyanın birçok önemli kanalında, 8 gün boyunca toplamda 90 saatin üzerinde canlı ve banttan izlenebilecek. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 'Kraliçe etabı' olarak bilinen Elmalı parkurundaki Saksağanbeli Tırmanışı, bu yıl eski milli bisikletçi Rıfat Çalışkan adına geçilecek.

Galeri