Turistlerin Sorularına Yanıt Verecek İnternet Siteniz Yok

Hollanda Groningen Üniversitesi'nin Portekiz asıllı araştırma görevlisi Eduardo Henrique da Silva Oliveira, Türkiye'nin internet ortamında turizm yönetimindeki eksiklerini değerlendirdi. Hollanda Groningen Üniversitesi Alan Planlaması ve Çevre Bölümü Araştırma Görevlisi Eduardo Henrique da Silva Oliveira, Türkiye'de turist sayısını artırmak için sosyal medyanın doğru kullanılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'de hala turistlerin sorularını cevaplandıracak bir internet sitesi yok" dedi.

Uluslararası Turizm Haftası kapsamında Antalya'ya gelen Oliveira, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde sosyal medyanın oldukça önemli hale geldiğini söyledi. Bugünlerde herkesin diğer insanlarla iletişim kurmanın yollarını bulmaya çalıştığını anlatan Oliveira, dünyada 3 insandan birinin sosyal medyadan etkilenerek seyahat planını belirlediğini kaydetti. Oliveira, Türkiye'nin turizmde yüksek potansiyeli olduğunu, ama yabancı basın organlarının yaptığı olumsuz haberler nedeniyle turizmin darbe alabildiğini vurguladı.
Oliveira, Türklerin sosyal medyayı kullanarak bu haberlere karşı söylemlerde bulunması gerektiğini ifade etti. Yöneticiler yerine vatandaşların kişisel sayfalarındaki söylemlerinin daha etkili olacağının altını çizen Oliveira, bunun Türkiye'ye gelen turist sayısının artmasında önemli rol oynayacağını kaydetti.

Avrupa'da bazı ülkelerde turistlerin sorularını yöneltebileceği internet siteleri olduğunu ve bu siteleri kullanarak turistlerin güvenilir cevaplar alabildiklerini ama Türkiye'de bu tarz siteler bulunmadığına dikkati çeken Oliveira, "Türkiye'de hala turistlerin sorularını cevaplandıracak bir internet sitesi yok. Türkiye'de turist sayısını artırmak için sosyal medyanın doğru kullanılması gerekir" diye konuştu. Oliveira, kişilerin sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımlarının da olumlu etkilerine işaret etti.

"Taksi şoförleri hiç İngilizce bilmiyor”

Oliveira, kentte en azından turistleri gezdiren taksi şoförlerinin temel İngilizce eğitimi almaları gerektiğini ifade ederek, "Taksi şoförleri hiç İngilizce bilmiyor" dedi.

Ülkesinden örnek veren Oliveira, Lizbon halkının İngilizce'de iyi olmadığını, ama Lizbon'da yetkililerin girişimiyle taksi şoförlerinin İngilizce eğitimi aldıklarını anlattı. Oliveira, benzer bir eğitimin Türkiye'deki taksi şoförlerine verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: http://turizmgazetesi.com/news.aspx?id=69989

 

Galeri