İntourist Türkiye'de Atağa Geçiyor

Avrupa'da seyahat endüstrisinin en büyük ikinci grubu olan Thomas Cook'a iki yıl önce satılan Rusya'nın en eski turizm şirketi Intourist, yeniden yapılanmasını tamamladıktan sonra, Rusya pazarında Türkiye üzerinden atağa geçiyor, intouristThomas Cook Rusya Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, grubun yeniden yapılanması ve Türkiye'ye yönelik çalışmalarını RESORT'e anlattı.

Önce Thomas Cook'un Intourist'i satın alması ile başlayan süreç hakkında bilgi verir misiniz?
Intourist Rusya'nın Sovyet döneminde kurulmuş en büyük turizm şirketi. 1992'de özelleştirildi. Thomas Cook iki yıl önce Intourist'in yüzde 50.1'ini satın aldı. Anlaşmaya göre, kalan yüzde 49.9'luk bölüm de opsiyonlu olmak kaydıyla süreç içinde tümü satın alınacak. Şu anda Intourist bünyesinde outgoing, incoming ve iç turizme yönelik dört ayrı firma var.

Thomas Cook satın aldıktan sonra Intourist'te neler değişti?
Thomas Cook'un satın almasından sonra öncelikle şirket yapılanmasına yoğunlaşıldı. Kısa sürede epey şey değişti. Türkiye'de Marmaris dışındaki kontrat ekibinin tamamını değiştirdik. Bünyedeki şirketler bir binada toplandı. Kadrolar değiştirildi ve güçlendirildi. Programı değiştirildi. Şirket baştan aşağı yeniden yapılandırıldı. Rusya'da eksi bütçe yapıyoruz. Thomas Cook bu nasıl olur diye soruyor. Ama burası Rusya. CEO'muz 15 yıldır Thomas Cook'ta çalışıyor, ama 'Rusya'yı yeni anlıyorum' diyor.

Siz yapıya ne zaman, nasıl dahil oldunuz?
Ben daha önce Anex'te çalışıyordum. Intourist'e geçtikten kısa bir süre sonra şirketi Thomas Cook satın aldı.

Bu dönemde pazardaki durumunuz neydi, ne oldu?
Daha önce Rusya'dan yurtdışına gönderdiğimiz müşteri sayısı 260 bindi. Geçen yıl yarıya düştü. Bunda başta Mısır olma üzere diğer ülkelerde yaşanan sıkıntıların da önemli rolü var. Mısır'da 4. sıradaydık. Kahire'deki her olay satışı etkiledi. Biz de kapasiteyi düşürdük. Geçen yıl Intourist-Thomas Cook Rusya olarakTürkiye'ye gönderdiğimiz müşteri sayısı 45 bin civarındaydı. Mısır'ın tur operatörlerine boş koltuk garantisi gibi destek ve katkıları var.

Bunlar işe yaramadı mı? Mısır tur operatörlerine destek veriyor, ama bu sanıldığı gibi çok kolay değil.Uçağın doluluğunun yüzde 90'dan fazla "Intourist, Thomas Cook Rusya olarak yeniden yapılanmamızı tamamladıktan sonra başlattığımız atağın odağında Türkiye var. Öyle ki, geçen yıl 45 bin kişi olan Türkiye müşterimizi 2,5 kat artırarak bu yıl 120 bin olarak planladık. Uçak koltuk sayısı ve uçuşlarımızı buna göre planladık. Erken rezervasyonlarımız geçen yıla göre 6 kat arttı."

Galeri