MARTAB, Altyapı ve Turizm Birliklerini Bir Araya Getirdi

Marmaris Turizm Birliği, alt yapı ve turizm birliklerini ilk kez bir araya getirdi. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Marmaris Turizm Birliği, Türkiye genelinde aktif olarak çalışan biriliklerden büyük bir kısmını çalıştayda ağırladı. Turizm Birlikleri, çalıştayda ortak bir kaygıyı dile getirdi. Türkiye genelindeki 72 birliğin, Büyükşehir Yasası'yla birlikte kaderi ne olacak? Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB)'ın öncülüğünde ve ev sahipliğinde Turizm Birlikleri Marmaris'te, "Turizm Birlikleri Çalıştay"ında bir araya geldi. 

Elegance Otel'de düzenlenen çalıştayda konuşan Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Salih Bankoğlu MARTAB'tan aldıkları desteği bakanlıktan almadıklarını ifade ederken, MARTAB'ı örnek her alanda örnek aldıklarını belirtti. Büyükşehir kanunu ile birlikte turizm birliklerinin ne olacağı, nasıl hareket edeceği, sorunlar ve çözümleri görüşüldü. Çalıştay  oluşturulan sekretarya birliklerin sorunları ve çözüm önerileri İçişleri Bakanlığı'na iletilecek. MARTAB'ın ev sahipliğini yaptığı Çalıştay'ın açılış konuşmasını Marmaris Belediye Başkanı ve MARTAB Başkanı Ali Acar yaptı. Başkan Acar konuşmasında, fuarlarda ve tanıtım etkinliklerinde turizm birliklerinin bir araya geldiğini ve ilk kez bir çalıştayla ciddi olarak toplandıklarını ifade etti. Başkan Acar Marmaris ve MARTAB hakkında çalıştaya katılan turizm birlikleri başkanlarına bilgi verdi. Acar "Marmaris olarak biz bir turizm kentiyiz. En büyük en önemli gelirimiz hatta tek gelirimiz turizm. Dolayısıyla bu birliği çok önemsiyoruz. MARTAB kurulduğu günden bu yana çok önemli gelişme ve aşama kaydetti. Bu çalıştaya da ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Çok yararlı bir toplantı olacağını düşünüyorum. Bizler 9 yıllık başkanlık dönemimizde adaletli olmaya, kanunlar çerçevesinde vatandaşa muamele etmeye özen gösterdik. Marmaris'i güzelleştirmeye hizmet kalitesini yükseltme gayreti içinde olduk. Gözle görülür bir biçimde de bunda başarılı olduk. MARTAB olarak da bu çalıştayın başarılı olacağını düşünüyorum" dedi.

Açılış konuşmasını ardından Turizm Birliklerinin kuruluş, yapılanma ve işleyişlerinde karşılaşılan yasal, hukuki ve sektörel sorunların çözüm süreçleri konusunu MARTAB ve DİTAB yöneticileri anlattı. MARTAB Kordinatörü Sedat Kirt, Turizm Birlikleri Çalıştayı'nın sunumunu yaptı. Birlikler ile bilgi veren Kirt birliklerin kurulmasıyla turizm adına hükümetin çok olumlu adım atmış olduğunu ifade etti.

MARTAB'ı örnek aldık

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Salih Bankoğlu çalıştayda yapmış olduğu konuşmasında MARTAB'tan aldıkları desteği bakanlıktan almadıklarını ifade ederken, MARTAB'ı her alanda örnek aldıklarını belirtti. 

Çalıştayda turizm birliklerinin durumu yasalardan ve uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılar görüşüldü.

6360 Sayılı “On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Turizm Altyapı Hizmet Birliklerine Etkisi'ni İçişleri Bakanlığı Başkontrolörü Osmancan Yenice anlattı.  Osmancan Yenice çalıştaya katılan birlik temsilcilerinin sorularını da yanıtladı.

 

Galeri