Ege'nin Cennet Köşeleri

ESKİ FOÇA

İzmir'e 70 kilometre uzaklıktaki Foça, Ege'nin kendine has dokusunu nispeten de olsa koruyabilmiş nadir köşelerinden biri. Eski ve Yeni olarak ikiye ayrılmış olan ilçenin taş evlerini ve otantik yapısını korumaya devam eden kısmı, Eski Foça olarak adlandırılır. Antik çağdaki adı Phokaia olan Foça, bu adı Akdeniz foklarından alır. Foça'da deniz, doğa ve kültür tatili ecen herşey var.


GÖCEK

Dünyaca ünlü koyları, sakinliği ve doğasıyla bambaşka bir dünyadır Göcek. Akdeniz'in tertemiz sularıyla, yemyeşil çam ormanlarının birbirine karıştığı belde, gizli bir cennettir adeta. Yerli ve yabancı turistlerin her daim ilgilisini çeken Göcek, ülkemizin yat turizmi ile ünlü beldeleri arasında yer alır. Binalara tıkılmak yerine, doğa ve denizle içice, huzur dolu bir tatil isteyenler için Göcek ideal!

BODRUM

Son yıllarda zaman zaman rahatsız edebilecek kadar kalabalık olduğu doğru. Yine de bir başkadır Bodrum, pişman olma olasılığı neredeyse yoktur. Karayolu ile gidiyorsanız bir yokuşun arkasında sizi bekleyen Bodrum Kalesi'ni gördüğünüz anda başlar neşesini yüreğinize salmaya. Gümbet, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Bitez... Aynı kentin birbirinden farklı diyarları.
Hepsinin de birbirinden farklı özellikleri var.

BÖRDÜBET

Yerli 'Amazon' Bördübet, Marmaris'in en bakir yörelerinden biri. Saklı bir cennet olan Bördübet, sık çam ormanları; tavşan, sincap, kurbağa gibi yaban hayvanları; balıkçıl kuşları, saka, bülbül, kuğu gibi çok çeşitli kuşlarıyla büyüleyici bir atmosfer yaratıyor.
Reşadiye Yarımadası'nda bulunan koylardan biri olan Bördübet'i diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise içinden geçen dere. Bördübet huzurun diğer adresi.


Yeşili ve mavisiyle, kendisine hayran bıraktırır. Gizli cennetleriyle dolu bu coğrafya tarih boyunca çeşitli kültürlerin merkezi olmuş.
Ege'nin incisi hiç şüphesiz İzmir. Ancak cennet birçok köşeside var.
Gidip görmediyseniz hemen yanı başınızdaki cennet köşeleri sizin için tanıttık.

 
AKYAKA-GÖKOVA

Sıklıkla Gökova'yla karıştırılsa da, Gökova Körfezi'nde bulunan turistik bölgenin adı Akyaka'dır.
Eşsiz güzellikteki Gökova Körfezi'nin doğusunda yer alan yöre, Gökova Ovası'nın sazlıklarına gelen yüzlerce değişik kuş çeşidi ile ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunar. Akyaka'ya kadar gidip de, Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası'na uğramamak olmaz.


AYVALIK

Rüzgârı, yemyeşil doğası, Arnavut kaldırımları ve sımsıcak insanlarıyla Ege'nin en sevimli ve en samimi ilçelerinden biri Ayvalık. Sakin ve sessiz bir tatil isteyenleri de, eğlenceli ve hareketli bir tatil arayışında olanları da mutlu etmeyi biliyor. Ayvalık, karayoluyla İzmir'e yaklaşık iki saat uzaklıkta.

MARMARİS

Muğla sınırlarında yer alan, Akdeniz ve Ege'yi kavuşturan şahane bir liman kentidir Marmaris... Ege'nin en büyük yat limanının burada bulunması, kenti bambaşka bir havaya sokuyor. Doğa'nın oldukça cömert davrandığı, yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını barındıran Marmaris, cennetten bir köse.

ÇANDARLI

Dikili'yi Foça'yı, Bergama'yı ve Aliağa'yı kollarının arasına alan körfezde yer alıyor Çandarlı. Belde, masmavi körfeziyle adeta gökyüzüne gülümsüyor. İzmir'in Dikili ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki beldenin antik çağda, kadın savaşçılar tarafından kurulduğuna inanılıyor. Bu nedenle de uzun yıllar Amazon Kraliçesi Pitane'nin ismiyle anılmış. Üç tarafı denizle çevrili Çandarlı, köy yaşamını kent yaşamıyla birleştiriyor.

Galeri