170 Bin Tatilci Bavul Hazırlıyor

Bayramda otellerin dolması bekleniyor Gezi olayları ve Ramazan ayı boyunca tatile çıkmayanlar bayramda otelleri dolduracak. 8-11 Ağustos'ta 170 bin kişi Ege, Akdeniz ve yurtdışına gidecek. Turizm sektörü, Haziran ayı başında patlayan Gezi Parkı olayları ve Ramazan ayının getirdiği durgunluğu bayramda üzerinden atacak. Bu yıl geçen yıla göre Ramazan Bayramı'nda tatile çıkanların sayısının yüzde 50 artması bekleniyor. 150 bini yurtiçi, 20 bini ise Avrupa ve Uzakdoğu olmak üzere yaklaşık 170 bin kişi 8-11 Ağustos arasında tatile çıkacak.

Bu yıl rekor kırılacak

Ramazan ayını durgun geçiren turizm sektörünün yüzü Ramazan Bayramı'nda gülecek. Bayramın yaz mevsiminin ortasına denk gelmesi, tarihin en yüksek bayram dönemi talebini ortaya çıkarmış olacak. Geçen yıl yine Ağustos ayına denk gelen Ramazan Bayramı'nda 100 bin kişi tatile çıkmıştı.


Doluluk %90'ı geçti

Bu yıl 2 hafta kalmasına rağmen Ege ve Akdeniz'de yapılan rezervasyonlarla şimdiden doluluk yüzde 90'ı geçti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Ege ve Akdeniz'deki otellerin bayram dönemini yüzde 100 dolulukla geçirmesini beklediklerini belirterek, 'Zaten erken rezervasyonlar yapılmıştı. Şimdi de bayram için hem yurt içinden, hem yurtdışından yoğun talep geliyor' dedi. TÜRSAB'a göre bayram süresince yapılan kişi başı ortalama tatil harcaması 500-600 lira arasında değişecek. Yurtdışında ise kişi başına 500 euroluk tatil harcaması yapılacak.

Yurtdışında yılın modası Prag

Bu yıl erken rezervasyonun kampanyalarının yurtdışı turlarını da kapsaması yerli turistin talebini yüzde 50 artırdı. MNG Turizm Genel Müdürü Oğuz Terzi havayolları biletlerinin ucuzlaması, vize konusunda kolaylıklar ve kredi kartlarına taksit gibi olanakların yurtdışı tatil talebini önemli ölçüde arttırdığını söyledi. Bu yıl tatilin kısa olması sebebiyle daha küçük ülkelere büyük ilgi var. Prag, Budapeşte ve Viyana, 1 saatlik mesafesinden dolayı en çok ilgi gören destinasyon. Tek Avrupa vizesiyle 3 ülke görme imkanı veren Prag'a turlar 450 eurodan başlıyor. Ülkede günlüğü 35 euroya bile otel odası satılıyor.


Yerli turist Bodrum'a kaçıyor

Mika Tur Genel Müdür Yardımcısı Onur Otruş, yurtdışında Yunanistan Halkidiki turlarının 379 eurodan başladığını söyledi. Uzakdoğu turlarında bile 1200 euroluk uygun fiyatlı alternatifler olduğunu anlatan Otruş, 'Tatilciler bir an önce kararını vermeli yoksa tatilleri tatsız geçebilir' uyarısını yaptı. Jolly Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Can Mergen, Türkiye'de bayram döneminde en büyük ilginin Bodrum, Kemer, Çeşme ve Marmaris'e geldiğini söyledi. 4 gecelik tatilin 600 liraya malolduğunu belirten Mergen, 'Geçen yıla göre yüzde 5 gibi küçük bir zam yapıldı' dedi.

 

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/170-bin-tatilci-bavul-hazirliyor/556161/2/Ekonomi

Galeri