Vikingler Yayaya Saygısızlıktan Şikayetçi

Viking Group ortaklarından İbrahim Yıldırım, tarihte 'Vikingler' olarak bilinen İskandinavların Kemer için büyük bir alternatif olduğuna dikkati çekti. İskandinavların denizden çok, spora ve yürüyüşe önem verdiğini belirten Yıldırım, Kemer'de İskandinav turistin en çok şikayet ettiği konunun ise, yaya geçitlerinde otomobillerin yol vermemesi olduğunu söyledi .Esin KUÇUKHAYRAT İskandinav pazarının nabzını tutan Viking Group ortaklarından İbrahim Yıldırım, dünyanın zengin turistleri arasında sayılan ve tarihte 'Vikingler' olarak bilinen İskandinav turistlerin, Kemer çarşısını ^.nlandırabilecek iyi bir alternatif olduğunu söyledi. İskandinav pazarındaki gelişmeleri ve etkilerini Kemer Gözcü Gazetesi'ne anlatan Yıldırım şöyle konuştu: "Norveç ve İsveç pazarı, Ekim ayı sonuna kadar yüzde 80'i bulacak. Bu yıl İskandinav pazarında yüzde 4-5 oranında artış oldu. Ama önümüzdeki yıldan umudumuz; daha fazla bir artış olmasıdır. İskandinavlar Türkiye'yi gerçekten çok seviyorlar. Türkiye'de en çok sevdikleri şeyler arasında insanların sıcakkanlılığı ve yemekler geliyor. Eksilerimiz de var ama yinede seviyorlar. İskandinav turistler, Kemer için umut vaat ediyor" dedi.


Esin KÜÇÜKHAYRAT Viking Group ortaklarından İbrahim Yıldırım, 10 yıl öncesine bakıldığında İskandinav turistin ülkeye geliş oranının yüzde 100 artış gösterdiğini vurguladı. Esnaf için de İskandinav turist umut taşıyor. Zaten esnaf arkadaşlar bize de zaman zaman İskandinav turist gelsin diyorlar" diye konuştu.

 KEMER'İ SADECE UCUZ OLDUĞU İÇİN TERCİH ETMİYORLAR

Iskandinavlar'ın gittikleri yeri geçindirmek istediğini anlatan Yıldırım, "Yani otobüse bindirip alışveriş merkezlerine götürülmeyecek bir kitledir. İskandinav, gittiği yerde kendini hissettirir. Esnafla sohbet eder, gezerek ve görerek alışveriş yapmak ister. Kemer'deki Kemer'in sadece ucuz olduğu için tercih edilmediğinin altını çizen Yıldırım, ilçenin imajının da çok değiştiğini kaydetti. 10 yıl öncesine bakıldığı zaman gerek ülkenin ve gerekse Kemer'in imajının her anlamda değiştiğini aktaran İbrahim Yıldırım, "Nasıl ki İspanya'nın bir İskandinav kitlesi varsa artık Türkiye'nin de İskandinav turist kitlesi var. Fuar dönemi önümüzdeki yıl Ocak ayında başlıyor. Biz fuarlara önem veriyoruz fakat fuardan ziyade televizyon, gazete ve radyo reklamlarına ağırlık veriyoruz. Çünkü daha etkili oluyor" dedi.

 EN BÜYÜK SIKINTILARI YAYA GEÇİTLERİ

 Kemer'e tatile gelen İskandinav turistlerin yaşadığı sıkıntı ve şikayetçi olduğu konuları da açıklayan Yıldırım, "Kemer'de en büyük sıkıntıları, yaya geçitlerinde araçların kendilerine yol vermemesi. Trafik kurallarının en iyi şekilde uygulanması İskandinav halkı arasında inanılmaz bir etkiye neden olur. Çünkü Norveç ve İsveç halkı yürümeyi çok seviyor" diye konuştu.

 SAHİL ŞERİDİ GÖYNÜK VE KİRİŞ'E BAĞLANMALI

 Avrupa'nın artık denize doyduğunu ve Avrupalı turistlerin, yürümek, koşmak ve bisiklete binmek gibi aktivite istediğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Ve bunu isteyen insanlara sadece denizi satmak doğru olmuyor. Bu nedenle en çok dile getirilen konu da sahil şeridinin kısa olması. Kemer'in sahil şeridi toplamda 5 kilometre bile değil. Bana göre Göynük ve Kiriş'e kadar sahil şeridi uzanmalı. Bu sayede insanlar manzaranın yanında uzayan sahil şeridinde sporunu da yapar, bisikletine de biner. Bize de bu yönde şikâyetler geliyor. Daha fazla yürüyüş alanları istiyorlar. Hatta Marmaris'i daha önce görenler, keşke Kemer de Marmaris gibi olsa diyorlar." Viking Group ortaklarından İbrahim Yıldırım "ISKANDINAVLAR DÜNYANIN EN ZENGİN TURİSTİ" İskandinav turistlerin markayı ve kaliteyi sevdiğine dikkati çeken Yıldırım, "Çünkü neredeyse dünyanın en zengin turisti konumundalar. Kemer çarşısında da kalite arıyorlar. Ancak esnafın markalaşamamadaki endişesini de bizler anlıyoruz. Esnafın marka güveni edinmesi için önce Kemer'e yaz-kış turist gelecek şekilde yatırım yapılması gerekiyor. Zaten o noktadan sonra esnaf da üzerine düşeni yapar" dedi

Galeri