Köy Düğünleri Turizme Açılıyor

Marmaris'teki otellerde düzenlenen ve oryantallerin ön planda olduğu "Tük Gecesi" adı altındaki animasyonların Türk kültürünü doğru bir şekilde tanıtamadığına inanan turizm sektörü yetkilileri, köy düğünlerinin turizme açılması projesini başlattı.  Proje kapsamında ilk olarak bölgeye yabancı turist getiren acentelerin temsilcileri Osmaniye köyündeki bir düğününde konuk edildi.

Marmaris'te gelen yabancı misafirlere Türk kültürünü daha iyi ve doğru bir şekilde anlatabilmek için köy düğünleri turistlere açılıyor. 

Marmaris Turizm Birliği, "Kırsal Turizm Hareketi" projesi kapsamında köy düğünlerinin de ön plana çıkartılmasına karar verdi. Başlangıç olarak bölgeye yurt dışından turist getiren acentelerin temsilcileri, Osmaniye köyündeki Mehmet ve Burcu Eren çiftinin düğün törenine davet edildi. 

Köye gelişleri sırasında davul ve zurnalar eşliğinde karşılanan acentecilere, düğün yemeği ikram edildi. Etkinlik kapsamında uzun yıllar sonra ilk defa gecede düğün güreşi yapıldı. Köyün iki eski pehlivanı bir gösteri güreşi gerçekleştirdi. Zeybek oyununun ardından yapılan bıçaklı halk oyunu da ilgiyle izlendi. Kına törenine de katılan yabancı acenteciler, gelin ve damada takı takarak "mutluluklar" diledi. 

MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, gazetecilere yaptığı açıklamada, birlik olarak yaklaşık bir yıldır tasarladıkları projeyi ilk kez bu düğün töreninde hayata geçirdiklerini söyledi. 

Türk kültürünün doğru bir şekilde ve yerinde tanıtılması için çalıştıklarını ifade eden Kirt,  "Marmaris'in güzel köy düğünlerini, adetlerini ve geleneklerini biz hep kendi içimizde yaşıyoruz. Düğünlerimiz biraz şekil değiştirmiş olsa da yine bizim Türk düğünlerimiz. Marmaris'e dünyanın bir çok yerinden milyonlarca turist geliyor. Bu turistler sadece denize girip, güneşlenip gidiyorlar diye üzülüyoruz. Köylümüzün sıcak ev sahipliğini, yemeklerinin tadını bilmiyorlar" dedi. 

Acente temsilcilerinin bundan sonra izin alabildikleri köy düğünlerine kendi müşterilerini gruplar halinde getireceklerini anlatan Kirt, "Turistler de bir Türk gibi eğlenecek, yemeklerini yiyecek, bu kültürü kitaplarda gazetelerde okuyarak değil, yaşayarak öğrenecek. O zaman Türkiye'yi daha çok sevecekler ve hayran kalacaklar" diye konuştu. 

Köy düğünün çok ilgi çekici bulduklarını ifade eden acente temsilcileri ise bundan sonraki köy düğünlerine müşterilerini yönlendireceklerini kaydetti. Turistlerin Deniz Kum ve güneşinin yanı sıra gittikleri ülkenin kültürünü de görmek istediklerini vurgulayan acenteciler, köy düğünlerinin bu anlamda turistlerin tatiline renk katacağına değindi

Galeri