Hollandalı Tur Operatörünün İflası, Otelciyi Zarara Uğrattı

HOLLANDA 'nın en köklü ve büyük tur operatörlerinden OadReizen'in iflas ettiğini duyurması, otelcileri zarara uğrattı. İflasın ardından Hollandalıların tatil için en fazla tercih ettiği yerlerden Güney Ege'deki otelciler, sigorta fonunda alacaklarını tahsil etmeye çalışıyor.
Marmaris'e yılda yaklaşık 15 bin Hollandalı turist getiren tur operatörünün iflası nedeniyle bölgedeki oteller, önemli oranda müşteri kaybı yaşadı. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yaptığı açıklamada, iflas haberini aldıklarını, bölgedeki otelcilerle sürekli görüşme halinde olduklarını söyledi.

Hollanda Seyahat Sigortası Fonu ile görüşmeler yaptıklarını belirten Bülbüloğlu, "Sigorta buradaki ve bugün ile yarın gelecek Hollandalı turistlerin tatil bedellerini karşılıyor. Temmuz ve ağustos ayı gibi geçmiş dönemlere ait alacakları ödemiyorlar" dedi. Oad Reizen'in yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi bulunan Hollanda'nın en büyük tur operatörlerinden birisi olduğuna işaret eden Bülbüloğlu, "Artık kime güvebileceğimizi bilemiyoruz. Otelciler olarak kaygı ve korku içerisindeyiz. Marmaris bölgesi İngilizlerden sonra en fazla Hollandalı turistleri konuk ediyor. Bu iflas bölge turizmi için önemli bir kayıp oldu" diye konuştu. Bölgelerindeki otellerin büyük çoğunluğunun bu operatör ile çalıştığını ifade eden Bülbüloğlu, bundan dolayı neredeyse bütün otellerin alacağı olduğunu dile getirdi.

Bülbüloğlu, otelcilerin alacaklarının büyük rakamlar olmadığını, görüşerek verileri topladıklarını, ondan sonra zararın boyutunun ortaya çıkacağını anlattı. Hollandalıların tatil için en fazla tercih ettiği yerlerden Güney Ege'deki otelciler, sigorta fonunda alacaklarını tahsil etmeye çalışıyor.

Galeri