MARTAB, Tanıtım Çalışmalarına İngiltere'de Devam Ediyor (London WTM 2013)

İNGİLTERE PAZAR'INDAKİ ARTIŞ DEVAM EDECEK

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan ve 34'üncü kez kapılarını açan World Travel Market Fuarı'na katılan Marmaris Turizm Birliği, turizmcileri sevindirici haberler verdi. Fuarın ilk iki gününde, oldukça iyi izlenimler elde eden Güney Egeli turizmciler,  2013 yılındaki yüzde 8'lik artışın 2014'te de devam edeceğini öngörüyor.


Dünyanın en önemli turizm fuarları arasında yer alan World Travel Market (WTM) Fuarı, İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. Marmaris standı her yıl olduğu gibi bu sene de ilgi çekerken, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, fuarın ilk günü öğleden sonra programında Türkiye stantlarını ziyaret etti.
Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan Londra WTM Fuarı'nda, Türkiye bin metrekarelik standda, 64 kurumla temsil ediliyor ve WTM'yi bu yıl 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Marmaris ve çevresinin tanıtım çalışmalarını üstlenen Marmaris Turizm Birliği adına fuarda bulunan MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, " 2013  turizm sezonunda görülen artışın ardından Marmaris'te İngiliz ziyaretçiler bazında eylül, ekim ve kasım ayının ilk haftasında da hareketlilik devam etti. Güney Egeli turizmcilerle birlikte bu artışın sürmesi ve  kasım ayı sonuna kadar Dalaman'a inen charter uçuşların devam etmesi için ilk olarak Thomas Cook'la görüşmeler yaptık.  Amacımız kasım ayını turizme kazandırmak" dedi.

Her yıl fuar sırasında yayınlanan  ve Euromonitor International  finans analiz şirketinin  hazırladığı fuar raporlarından MARTAB'ın  derlediği bilgilere göre;

-İngiltere'deki küresel ekonomide  yüzde 3,1'lik artış yaşandı.

-IMF tahminlerine göre 2014 yılında yüzde 3,8'lik artış bekleniyor. Bu beklentinin sebebi de Euro bölgesindeki pozitif büyüme olarak gösteriliyor.

-İnternet üzerinden yapılan rezervasyonlarda artış kaydedildi. Bu sayılar çift haneli rakamlara ulaştı. İngiltere ekonomisindeki olumlu gelişmelerin turizme canlılık kazandırdığı belirtiliyor.

-Marmaris turizmi için ana pazar olan İngiltere'de, kişi başına milli gelirdeki yüzde 0,6 olan artış tatilciler için teşvik edici bir gelişme olarak görülüyor.

-Avrupa geneline bakıldığında 2012'deki 0,3 olan kişi başı milli gelir 2013'te 0,4 olarak gerçekleşti ve 2014'te  ise yüzde 1,6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu beklenti turizm verileri için önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

- 2014'te Avrupa geneline yapılan seyahatlerde turist sayısında bir düşüşle birlikte gelirlerin artışa geçmesi bekleniyor.  Bu gelirler, 2012'te yüzde 1,4  olarak 2013'te  yüzde 2,4 gerçekleşirken, 2014'te ise yüzde 2,8 oranında bir artış  öngörüsü yapılıyor.

-Dikkati çeken bir noktada  küresel krizin ardından tatile çıkmak isteyen Avrupalı turistlerin  daha ekonomik olarak gördükleri daire kiralama eğilimine girmesi. Raporda Avrupalı turistin daire kiralamayı daha ekonomik olarak gördüğü kaydediliyor. Bununla birlikte araba kiralama oranında da bir artış gözleniyor.  Forbes dergisi 2013 yılında daire kiralama sektörünün yüzde 20 oranında büyüme kaydedeceğine yer verirken, Avrupa'da bu pazarın 2014 yılında 15,4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.  Ayrıca dergi bu gelişmeyi dikkate alan New York,  Amsterdam gibi şehirlerin vergi ve diğer sosyal sorunlarla ilgili düzenlemeleri uygulama kararı aldığına yer veriyor. Şu anda bu sektörü bir tehdit olarak görmeyen otelcilerin önümüzdeki yıllarda bu artışı yakın takibe aldığı da ifade ediliyor.

-Raporun dikkat çeken diğer bir maddesi de;  uzmanlara göre 2013 yılında dünya üzerinde internet üzerinden  yapılan  satışların, tüm tatil satışlarının yüzde 23 'ne denk gelmesi olarak gösterildi. 2012 yılında bu rakam yüzde 8,4 artış göstermiş  2013'te de rakamlar 524 milyar dolara ulaşmıştı. Önümüzdeki 5 yıl  içerisinde de yüzde 9,5 oranında artış bekleniyor.

-Mobil teknoloji, tur operatörlerinin müşteri memnuniyetini artırmada en önemli etken olarak görülüyor. Müşterilerinin soru ve sorunlarına en hızlı şekilde yanıt vermek isteyen acenteler her geçen yıl mobil teknolojiye daha fazla yatırım yapıyor.

Galeri