Turistlerin Özellikleri

ALMANLAR

Seyahat acentelerinden en uygun fiyatı araştırırlar. Alışveriş yaparlar. Ekstra turlara katılırlar. Yiyebilecekleri kadar yemek alırlar. Alkol tüketimine akşamları başlarlar. Çevrelerini rahatsız etmezler. Çok disiplinlilerdir, tranferlerine zamanında gelirler. Erken kalkar, erken yatarlar. Çevrelerine hep bir mesafe içindedirler. Şikayetlerini genelde hemen ve direkt olarak bildirirler.

RUSLAR

Her şey dahil otelleri tercih ederler. Kuyumcuya ve deriye düşkündürler. Ekstra turlara ilgileri daha azdır Ya hiç bahşiş vermezler ya da abartılı bahşiş bırakırlar. Açık büfeilgileri bir hayli fazladır.. Alkol tüketimine sabahın erken saatlerinde başlayabilirler. Küçük aksilikleri sorun yapmazlar.

JAPONLAR

 Kültür turlarını tercih ederler. Çok iyi alışveriş yaparlar. Tatillerini fotoğraf çekerek geçirebilirler. Halıya düşkündürler. Standart bahşiş bırakırlar. ( herkes aynı rakamı verir). Disiplinlidirler. Tatile dair bilgileri, tek tek yazarlar. Az yemek yerler, seçicidirler, içkiden kaçınırlar. Şikayetlerini asla yüzünüze söylemezler, ülkelerine döndükten sayfa sayfa şikayet mektubu yazarlar.

İSPANYOLLAR

 Kültür turlarını (Anadolu-İstanbul) tercih ederler. Çok az alışveriş yaparlar. Ören yerlerinde rehber bölgeyi anlatırken bazıları sizi elindeki kitaptan takip eder. Sizi severlerse iyi bahşiş bırakırlar. Transfer zamanında gelmezler. Şarapsız yaşayamazlar ama sarhoşlukları tatlıdır. Çok iyi dostluklar kurulur. İtalyanlar biraz daha gürültücü, Portekizliler biraz daha sessiz, Latin Amerikalılar da aşağı yukarı İspanyollar ile aynı özelliklere sahiptirler.

İNGİLİZLER

Gençleri (Kum-deniz-güneş-eğlence-Bodrum), yaşlıları Syıldızlı otelleri ve kültür turlarını tercih ederler. İyi alışveriş yapmazlar, pek bahşiş bırakmazlar. Yemekle pek araları yoktur, seçim de yapmazlar. Yaşlıları şarap, gençleri bira içer. Geç yatar, geç kalkarlar. Sarhoş olurlarsa çevreyi rahatsız ederler. Şikayetlerini sadece kendi rehberlerine iletirler. İskoçlar, İrlandalılar da aşağı yukarı İngilizlerle aynı özelliklere sahiptirler.

ARAPLAR

İstanbul ve kaplıca (Bursa-Yalova) turlarını tercih ederler. Çok iyi alışveriş yaparlar ama sadece kuyumcuda. Suyuna giderseniz iyi bahşiş bırakır. Disiplin hiç yoktur. 1 saat gecikse bile hiç bir şey olmamış gibi davranır. Çok yemek, genelde et yerler. Hatta dışarıda görüp aldıkları yemeği otobüste veya otel odasına getirip, yerde sofra kurup yerler.

İSRAİLLİLER

 Başta kumarhaneler için gelen İsrailliler, kumarhaneler kapanınca daha çok Antalya ve özellikle Marmaris'e yöneldiler. Paralarının hesabını iyi bilirler, Ekstra turları, Türkiye'ye gelmeden daha ucuza kendi acentelerinden almaya çalışırlar.Herşey dahil otele gitmedilerse asla otelde yemez ve içmezler. Rehberin götürdüğü yerlerden değil, dışarıdan alışveriş yaparlar. Hem de iyi alışveriş yaparlar. Bahşiş vermezler.

KUZEY AMERİKALILAR

Kruvaziyer (Gemi) turlarını veya 5 yıldızlı otelleri tercih ederler. Çok iyi alışveriş yaparlar. Halıya, antikaya düşkündürler. İyi bahşiş bırakırlar. Kaliteli ama az yemek yerler. Şarap ve viski içerler, pek sarhoş olmazlar.

Galeri