Güney Ege Tesislerimiz Çok Daha Yeni ve Bakımlı

GETOB Yönetim Kuruku Başkanı: Bülent BÜLBÜLOĞLU

Yüzölçümünün %89 çam ormanlarıyla kaplı olan, pırıl pırıl tertemiz denize sahip, yeşilin ve mavinin her tonunun kucaklaştığı eşsiz güzelliğinin yanı sıra, alternatif turizm yapılabilen ve turizmde ülkemizin önde gelen destinasyonlarından birisi olan Güney Ege Bölgemiz, Fethiye ile Bodrum ilçeleri arasında kalan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Ula, Marmaris, Datça ilçeleri ile bu ilçelere bağlı Göcek, Sarıgerme, Dalyan, Akyaka, Gökova, Karacasöğüt, Selimiye, Orhaniye, Turgut, Bozburun ve Palamutbükü gibi belde ve köyleri kapsamaktadır. Bu bölgede şehircilik ve altyapı anlamında yapılan yatırımlar, yollar, kaldırımlar, parklar, bahçeler, kordon vb. fiziki ve peyzaj düzenlemeleri bölgenin turizmde gerçek anlamda parlayan bir inci haline gelmesini ve tatillerini bölgemizde geçiren birçok misafirin bölge ile ilgili izlenimlerinin olumlu olmasını sağlamıştır.


Bölgenin bu anlamdaki ciddi hamlelerle kendini yenilemesine, konaklama tesisleri de ayak uydurmuştur. Yeni açılacak olan konaklama tesislerinin sayısının artması ve kendini yenilenen tesislerin sayıca çokluğu, bölge turizmi adına olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Hizmet sektörü olan turizmde yeni ve renovasyondan geçmiş tesisler, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilir hale gelmektedir. Bunun sonucu olarak kendini yenilemeyen tesisler hizmet kalitesinde bekleneni veremediğinden, misafir memnuniyetinin düştüğü gerçeği ile karşı karşıya kaldıklarından ciddi anlamda gelir kaybına uğradıklarını fark ettiler.


GENÇ OLMAKLA ÖVÜNEN TESİSLER MAALESEF ARTIK DEĞİLLER

Aslına bakarsanız, yıllardır ülkemizde turizm tesislerinin genç olmasından bahsedilmekteydi.
Oysa zaman öyle hızlı ilerliyor ki, genç olmalarıyla övündüğümüz tesisler yıpranma sonucu maalesef artık genç değiller. Buna mukabil ülkemizdeki diğer destinasyonlarla kıyasladığımızda Güney Ege bölgesindeki tesisler daha yeni ve daha bakımlıdır diyebiliriz.
Yıllardır ülkemizde turizm tesislerinin genç olmasından bahsedilmekteydi. Oysa zaman öyle hızlı ilerliyor ki, genç olmalarıyla övündüğümüz tesisler yıpranma sonucu maalesef artık genç değiller.

Son 10 yıla göz attığımızda sadece Güney Ege bölgesinde hizmete yeni sunulan ve kendisini yenileyen tesislerdeki oda sayısının 15-20 bin civarında olduğunu görmekteyiz. Coğrafi koşullardan dolayı, turistik tesis yapılacak arazi bulunmamasına rağmen 2014. turizm sezonunda sadece Marmaris'te hizmete açılması planlanan 4 yeni tesisteki oda sayısının 1.300 civarında olması yatırımcının bölgeye olan ilgisini göstermektedir.


Sonuç olarak, konaklama tesislerinin yenilenmesi ve yenilerinin hizmete açılması turizmde hizmet kalitesinin artması anlamına gelmektedir. Bizler rekabetin fiyatta değil, hizmet kalitesinde olması gerektiğini savunanlar olarak bu durumu memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz."

Galeri