İngilliz Turizm Yazarlarının Gözüyle Marmaris

Türkiye: Marmaris'i bildiğinizi mi sanıyorsunuz?

Isobel Finbow gerçek Marmaris'i bulmak için bar ve plajların ötesine bakıyor

Geminin ön kısmında kollar açılmış, baş geride, havayı içine çekmek için ağız açılmış dururken, coşkulu bir yön kaybı algısı hissettim. Ardından korsan tarzı ahşap tekne sulara atılırken, rıhtıma döndüm ve yine de Marmaris'te olduğumu hatırladım.

Evet, şezlongları, plajları ile ünlü ve başka bir şeyi olmayan, Türk kasabası Marmaris. MacDonald's, beysbol şapkaları ve ucuz biralarının varlığı inkar edilmez ama biraz altını kazıyınca, Akdeniz'in Ege'ye birleştiği yerdeki kasabanın tüm gelenek ve kültürünü kaybetmediğinin kanıtları var. Marmaris Kırsalı, aslında Türkiye'nin en iyi saklanmış sırlarından biri olabilir.

Giriş hava alanı, Dalaman'dan bir buçuk saatlik mesafede, 60,000 üstünde olduğu bilinen, Marmaris'in güvenilir iyi havası ve ucuz otel yatakları, yakın zamanlara kadar çoğunlukla gruplar halinde getirilip kendi hallerine bırakılan, Britanyalı turistleri uzun zamandır çekmektedir.

Ama otelciler kalitelerini yükseltiyor ve pejmürde üç yıldız klişesini geride bırakan sosyete, butik opsiyonları geliştirmeye başlıyorlar.

Marmaris'te göze görünenden daha fazlası var - müşterilerinizin gemiyi kaçırmasına izin vermeyin.

MARMARİS SADECE GÜNEŞ, KUM VE DENİZ DEĞİL Mİ?

Marmaris'te ziyaretçiler pist dışına çıkacak olurlarsa, bölgenin gerçek zevkini çıkaracakları ve işe yarar şahane fotolar alacakları pek çok manzara ve faaliyet olanağı mevcut.

Kıyı boyunca uzanan otellerden yarım saatlik yürüyüş mesafesinde marina yer alıyor. Dünyanın yedinci büyüğü olan marinanın yanında barlar, kafeler ve şaşılacak kebap büfeleri yer alıyor - gerçi buradaki dönerler sizin ortalama Britanya paket servisinizden milyonlarca mil farklı.

Gülütler, bir deniz kaçamağı için mükemmel. Günü birlik ve daha uzun açılmalar için temin edilebilen bu büyük geleneksel ahşap yelkenli tekneler, genellikle bir bar ve şezlonglara sahipler. Kendimi Titanik tarzı bir Jack ve Rose anında bulduğum tekne gizli koyları ve milyarderlerin süper yatlarının yanından geçti. Hatta bir ara Roman Abramovitch'in büyük gemisinin yakınlarında yüzmek için bile durduk. Türk Yat Kulübü, özel charter için çok değişik ebatlardan oluşan bir filoya sahip.

Ama gerçek sürpriz, kasaba dışına çıktığınızda. Her köşesi yeni bir kıyı şeridi manzarası sunan dağ yollarına sarmak için bir araba kiralayın - ki buralar Nisan ayında eklenecek yeni bisiklet güzergahları ile daha da kolaylıkla erişilebilecek duruma gelecek. Müşterileriniz kendileri sürmeyi tercih etmezse, Attraction World yetişkinlere £28, çocuklar için £14 karşılığında dünü birlik Eko-macera arazi safarisi sunmaktadır.

Kentten uzaklaştıkça, manzara daha da kırsal hale geliyor: bağlı keçiler, atların çektiği arabalar veya yol kenarlarında mavi boyalı arı kovanları görebilirsiniz. Arıcılık Marmaris kültürünün önemli bir parçasıdır ve Osmaniye köyündeki bal müzesi de ziyarete değer. Bal peteği şeklindeki binaya giriş ücretsiz, ama müze kafesinde servis edilen yoğurt ve balı kaçırmayın; öyle güzel ki, arı sokması olsa bile acısını azaltacağı kesin.

Öğle yemeği için Selimiye'ye gitmeden önce, yerel söylentiye göre, trajik bir aşk hikayesinde kanıyla kumları kızıl renge boyamış ve koyda mükemmel bir sığ su yolu bırakmış efsanevi bakirenin ayak izlerini Kızkumu'nda takip edin. Bu köy muazzam ufuk çizgisi, tertemiz bir su kenarından sıralanmış alışılmadık kafe ve restoranları ile, Marmaris kıyı şeridi tacındaki mücevherdir. Burası yerelde, çam ağaçlarının yüksek oksijen düzeyleri ve taze balık ve zeytin yağından oluşan Akdeniz diyeti nedeniyle, sakinlerinin çoğunlukla 90 yaşlarında kadar sağlıklı bir şekilde uzun ömürlü yaşamalarıyla bilinir. Çok sayıda restoran var ama Sardunya restoranındaki geleneksel kalamar kızartması, ahtapot ve ızgara mantar ziyafeti müthiş sahil fonuna mükemmel eşlik eder.

 

OTELLER UCUZ VE NEŞELİ DEĞİL Mİ?

Marmaris'te sayısız değerli seçenekler olsa da, birçok şık ve kurnaz otel sorun yaratıyor. Kent içinde, çok havalı D-Resort Grand Azur var. Beş yıldızlı bir otelden daha çok bir Abu Dhabi alışveriş merkezi gibi donatılmış Grand Azur yakın zamanda üst terasında tam bir Arjantin ilhamlı biftek restoranı açtı. Tarz düşkünü sahibi, geniş masalar ve iPad menülerden belirgin olacak şekilde, gurme trendlerini keşfetmek üzere düzenli aralıklarla Londra'ya gidiyor.

Kentin yirmi dakika dışında, Martı Hemithea Oteli çam ağaçlarıyla çevrili marina içinde yer alır. Bir Bizans kilisesinin kalıntılarına bakan otel, şahane liman manzarasına sahip ve sonsuzluk havuzu ve Jakuziler yanında beş yıldızlı bir akşam yemeği deneyimi sunmaktadır.

Keskin virajları geçmeyi göze alabilirseniz, Dionysos Estate, bölgedeki en baş döndürücü ve gözlerden uzak noktadır. Okyanusun 100 feet altına dalıyor gibi görünen sonsuzluk havuzu ve kaktüslerle çevrili bir manzarayla, mekanın verdiği his daha çok “benim evim senin evindir” havasında ve kendinizi havuz kenarı barında diğer misafirler ve otel personeli ile sohbet ederken bulmanız olasıdır. 14 yaş altı çocuklar yakın zamana kadar alınmıyordu ama şimdi, küçük çocukları dondurma rüşvetiyle sakinleştiren uzlaşmacı sahibiyle barış gelmiş durumda.

SADECE YAZ İÇİN ÇEKİCİ BİR YER DEĞİL Mİ?

Yaz mevsimi en sıcak zamanında çekici olabilir ama aktif ve daha olgun gezginler için, ilkbahar ve sonbahar da aynı şekilde iyidir. ,Ekim sonlarında bile, hava sıcaklığı 20-25 derece civarında gezer ve en önemlisi, kalabalığın azalmış olmasıdır.

Özellikle sezon geçişlerinde daha da zevkli olan yürüyüş ve bisiklet gibi aktiviteler için bu durum idealdir ama gezip görme içinde iyidir.

Olanaksız gibi görünse de yamaçlara inşa edilmiş gösterişli tapınaklar olan, Kral Mezarlarının yanında geçen, Dalyan'dan bir nehir teknesi turu serin havalarda çok daha zevkli olabilir. Ve bunun üstüne son olarak, tekneler, Ekim ayında şaşırtıcı bir şekilde boş olan deniz kaplumbağalarının üreme yeri olarak ünlenen eski iskele sayesinde İztuzu Plajına uğrarlar

Galeri