TÜRSAB, 2014 Turizm Sezonu Raporunu Açıkladı

Okulların kapanmasıyla birlikte iç turizm pazarı bir anda hareketlenirken, son yıllarda Ramazan ayının tatil sezonun tam ortasına gelmesiyle yerli turistin tercihi de ikiye bölündü Toplam yerli turistin yüzde 28'i. yani yaklaşık I milyon yerli turist 15 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasında tatile çıkıyor. İkinci büyük hareketin ise Ramazan Bayramı'nın başladığı 27 Temmuz ile okulların açılacağı 15 Eylül tarihleri arasındaki 6 haftalık sürede gerçekleşmesi bekleniyor. 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği nin (TÜRSAB) "2014 Turizm Sezonu Raporıı'ııa göre, geçen yıl toplam 39 milyon kişiyi ağırlayan turizm sektörü, yurt dışında yaşayan vatandaşlarla birlikte bu yıl toplam 43 milyon kişiyi misafir edecek. Bu dönemde yurt içi ve yurt dışında seyahat edecek Türklerin sayısının ise 14 milyonu aşması bekleniyor. Yani 2014 yılı içinde toplam 57 milyon kişiyi aşan bir hareket söz konusu olacak. TÜRSAB üyesi acentalardan alınan bilgiye göre: yurt içindeki 14 milyon kişinin yaklaşık 5 milyonu bu sene tatilini otel. pansiyon gibi turizm tesislerinde geçirecek. Beklenti söz konusu 5 milyon kişinin 3.5-4 milyonun mayıs-eylül döneminde tatile çıkması yönünde. 
SEKTÖR 2014 YILINI YÜZDE 8-10 BÜYÜMEYLE KAPATMAYI HEDEFLİYOR TÜRSAB'ın raporuna göre; 15-29 Haziran tarihleri arasındaki 2 haftalık dönemde otellerde konaklayan yerli turist sayısında mayıs ayına göre yüzde 60'a varan artış yaşanıyor. Bu 2 haftada I milyon yerli turist sahillere koşacak.Yerli turistin gözdesi yine Bodrum ve Antalya olurken, Bodrum'da sezon içinde bazı otellerde yerli turist oranı yüzde 40'ı bulacak. Antalya'da da bu oran ortalama yüzde 15"leıde olsa da tesise göre yüzde 20"leri aşan noktalar da olacak. Bu sene Almanya. Ukrayna ve Belçika gibi pazarlarda kayıp yaşayan ve işini şansa bırakmak istemeyen turizm sektörü, sezonun ortasına rastlayan Ramazan ayında yerli turisti kaybetmemek için yüzde 30-40'a varan indirim yapacak. 2.5 milyon yerli turist tatilini 27 Temmuz-15 Eylül arasında yapacak. 
İstanbul genelinde oteller ııcuzladı. Lüks segment fiyatlarını korumayı başarırken tüm oteller ortalamasına bakıldığında ortalama oda fiyatı önceki yıla göre 139 Euro'dan 124 Euro'ya geriledi. Antalya'da doluluk oranı önceki yıla göre yüzde X düşse de oda başına gelir yüzde 4.2 arttı. Oda başına gelir Nisan 2013'te 33.9 Euro iken bu yıl 35.3 Euro seviyesine yükseldi. Rapora göre. 2013 yılında 34 milyon 910 milyonu yabancı olmak üzere toplam 39.2 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak 32.3 milyar dolarlık bir turizm geliri elde eden Türkiye için bu seneki beklenti toplam 43 milyon ziyaretçi ve 35-36 milyar dolarlık turizm geliri. Yıl genelinde yüzde 8-10'luk bir büyüme bekleyen sektör, Ocak-Nisan ayında 7 milyon yabancıyı ağırladı. Bir önceki yıla göre artış yüzde 5.7 olarak gerçekleşti. Türkiye'de asıl sezon mayıs-ekim arasında yaşandığı için asıl belirleyici olan döneme girilmiş görünüyor. Antalya ve İstanbul'da bu dönemde doluluk oranları bir miktar gerilese de sektörün yıl sonu hedeflerinde herhangi bir değişiklik şimdilik öngörülmüyor. 
RAMAZAN AYI KAMPANYALARI DA BERABERİNDE GETİRDİ TÜRSAB'ın raporuna göre; Türkiye'ye gelen ziyaretçiler arasında Rusya ve Almanya büyük önem taşıyor. Ancak ilk 4 ayda Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısında yüzde 3.2'lik düşüş gözleniyor. Ukrayna yüzde 0.6 artışla stabil görünse de beklenti bu yıl zor bir dönem geçiren Ukrayna'nın rakamlarının geçmiş yılların gerisinde kalması. Ukrayna'nın sorunlu olduğu Rusya'dan Türkiye'ye gelişlerde ise bu yıl sıkıntı yok. İlk dört ayda yüzde 6.9'lıık bir artışa sahne olan Ruslar'ın yaz aylarında yine Antalya'ya akın etmesi gündemde. Almanya ve Belçika'da bu sene kan kaybeden Türk turizminin yüzünü güldüren en büyük hareket ise İran'dan geliyor. İlk dört ayda İran'dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 51.6 artarak yarım milyonu geçti. Türk uçak şirketlerine yönelik önlemler hayata geçmez ve İran ile sıcak ilişkiler devam ederse turizmciler asıl patlamayı bu yıl İran'dan bekliyor. 13 Haziıan'da okulların tatil olması ile birlikte turizmde yerli sezonu çok hızlı bir şekilde açıldı. 15-28 Haziran arasında, yani Ramazan ayından önceki iki aylık dönemde yaklaşık I milyon kişinin tatile koştuğu ifade ediliyor. Türkler için dönem dönem çeşitli noktalar popüler olsa da Bodrum'un yeri ayrı. Haziıan-Ağustos arasında iç pazarın Bodrum'da ağırlığı yiizde 30 hatta zaman zaman yüze 40'ları buluyor. Herşey dahil otellerin yer aldığı Antalya'da ise Türklerin ağırlığı yüzde 15"ler düzeyinde yer alıyor. Antalya 'da yüzde 40 ile Avrupalı turistler başı çekerken. Rusların başı çektiği BDT ülkelerinin payı yüzde 35'leri buluyor. 
Ramazan ayı sezonun ortasına gelince yerli turisti kaybetmek istemeyen turizm sektörü de kampanyalara sarıldı. Ramazan ayında yurt dışında gelen taleplerin de etkilendiğini ifade eden sektör oyuncuları bunda tatilini Türkiye'de geçerin gurbetçilerin de etkili olduğunu ifade ediyor. 2013 yılında toplam yurt dışından Türkiye'ye tatil, iş ve ziyaret için gelen Türk vatandaşlarının sayısının 5 milyonu geçmesi bu rakamın hiç de küçümsenmeyecek düzeyde olduğunu gösteriyor. Tüm bunların farkında olan turizm sektörü oyuncularının Ramazan ayı boyunca yüzde 20, hatta bazı tesislerde yüzde 30- 40'kıra varan oranlarda fiyat indirimine gittikleri gözleniyor. 
Yerli turist bu dönemde Bodrum, Kuşadası. Alanya, Kemer. Side ve Marmaris'i tercih ediyor. 

Galeri