Marmaris,Köyceğiz ve Datça Tek Çatı Altında

Marmaris ve çevresinde turizmin gelişmesinde önemli katkılar sağlayan MARTAB, Köyceğiz'den sonra birlik bünyesine katılan Datça'da bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yeni haliyle 'Marmaris, Datça, Köyceğiz Turizm Altyapı Hizmet Birliği' ismine dönüşen MARTAB'ın amacı ve çalışmaları hakkında Datça Belediye Meclis üyeleri, turizmci ve esnaflara bilgi verildi.
Belediye meclis salonunda düzenlenen toplantıya, Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı ve MARTAB Meclis Üyesi Dursun Kaplan, MARTAB meclis üyesi Acar Ünlü, MARTAB İdari İşler yöneticisi Ertan Durukan, Datça Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cemal Demirtaş, ilçe belediye meclis üyeleri, turizmciler ve esnaflar katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Şener Tokcan yaptı. MARTAB bünyesine katılmaktan son derece memnun olduklarını kaydeden Tokcan, Turizm Altyapı Hizmet Birliği çatısı altında ortak çalışmalar yapılarak, Datça'nın turizm alanında daha iyi bir noktaya geleceğine inandığını belirtti. 'Birlikten kuvvet doğar' sözünü hatırlatan Tokcan, 'Marmaris'in kalkınmasına ve tanıtımına önemli katkılar sağlayan MARTAB'a katılmamızın Datça'nın menfaatine olacağını düşünüyorum. Belediye meclisimizin bu kararından çok memnunum. Bu birliktelikle Datça turizmde daha iyi bir noktaya gelecek. Günlük belediye hizmetleri içerisinde turizme ve tanıtıma çok fazla yer ayırma imkânı bulamıyoruz. Köylerin de belediye sınırları içerisine alınması ile birlikte artık daha büyük çapta bir turizm politikası geliştirme zorunluluğu ortaya çıkmış oldu. Gerçekten bu oluşumdan son derece memnunum. Belediye meclis üyelerimizin bu konuda çabaları çok oldu. Bu oluşuma katılmadan önce turizmcilerle işbirliği yaparak onların da görüşlerine başvurduk. Daha etkin, daha bilimsel bir çalışmayla Marmaris, Datça ve Köyceğiz olmak üzere bu üç bölgenin turizmini daha yukarılara çekmek, turist kalitesini daha yukarıya taşımak gibi uzak vadede bir hedef sağlayabiliriz. Bu oluşumun Datça, Marmaris ve Köyceğiz için hayırlı olmasını diliyorum' dedi.
Turizm Altyapı Birliği MARTAB'ın Datça ve Marmaris için büyük önem taşıdığını ifade eden Kaplan, 'Yeni adıyla Marmaris, Datça, Köyceğiz Turizm Altyapı Birliği MARTAB Türkiye'de örnek bir birliktir. İşleyişiyle en iyi çalışan birliktir. Yurtdışında bölgenin tanıtımıyla ilgili tüm Türkiye'deki birliklere örnek olan bir birliktir. Marmaris Turizm Altyapı Birliği, bugüne kadar Akyaka da dâhil 17 köyün tamamını ve Marmaris'in genelini tanıtmaktadır. Bu birliğin turizme çok büyük etkilerini gördük. Bölgede yaşayan herkesin işini kolaylaştırmıştır. Bundan sonra da sanıyorum ki Datça Bozburun Yarımadası ve Köyceğiz bölgesinin işleri daha kolaylaşacak. Profesyonelce bu işi yapan birliğimiz bunu başarıyla götürecektir. Önemli olan ilçemizdeki siyasilerin, halkımızın ve bu bölgede ticaret yapanların bu birliğe destek olmasıdır. Bugüne kadar çok cüzî desteklerle çok büyük işlerin yapıldığını gördük. Bu birliğin Datça ve Bozburun Yarımadası ve Köyceğiz'in gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu 3 bölgeyi bir araya getiren yetkililerin hepsine çok teşekkür ediyorum. Her üç bölge adına da hayırlı olmasını diliyorum' dedi.
MARTAB meclis üyesi Acar Ünlü de, Datça'nın MARTAB bünyesine katılmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti. Birliğin amaç ve hedefleri, tanıtım çalışmaları, turizm çeşitlendirilmesi için yaptığı projeleri hakkında bilgiler veren Ünlü, geçmiş yıllarda MARTAB'ın Marmaris ve çevresine yapmış olduğu çalışmaların ve projelerin öneminden de bahsetti.. Bugün buraya gelmemizdeki amacımız Datça'ya hem MARTAB'ı tanıtmak hemde sizlerden gelen talepleri dinlemek, Datça halkı turizm hakkında neler düşünüyor ve neler bekliyor gibi tespitler yapmaktır. Birlikte hareket edip önce Datça'nın değerlerini keşfedip sonra bunların tanıtım ve proje çalışmalarına başlayacağız. Datça için uzun vadeli planlama yapıp kendimize bir hedef belirlememiz gerekiyor' dedi. Konuşmaların ardından Birlik İdari İşler Yöneticisi Ertan Duırukan, MARTAB’ın düzenleyeceği festivaller hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Birlik Datça Komisyon üyeleri Ayça Asuman Hacımustafaoğlu ve Onur Demirtaş, Datça için yapılması planlanan projeler ve etkinlikler hakkında bir sunum gerçekleştirdiler ve sunumun ardından birlik personeli Datça’nın önemli turizm değerlerinden olan Burgaz, Ilıca Gölü ve Eski Datça’yı yerinde inceledi.

 

Galeri