Datça'nın Temiz Havasını Ciğerlerinize Çektiniz Mi?

Tertemiz havasının iç açtığı, plajlarında ve denizinde hayat bulduğun, tarihiyle geçmişin sayfalarında huzur bulduğun, kendisine özel lezzetlerle damak tadımızı şenlendiren başka bir cennet Datça...

Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiş olması nedeniyle bozulmamış doğası, 235 kilometrelik sahil şeridi, 52 koyu. zengin flora ve faunasıyla gelecekte bölgenin en önemli turizm merkezlerinden birisi olmaya aday olan bu güzel şehir, kendisini tanıtmak için tüm tatil ve doğa severleri bekliyor... 

Dört bir yanı tarih... 
Datça Yarımadasındaki buluntuların geçmişi MÖ 2000'lere kadar uzanır. Bilinen ilk yerli halk Karyalılar'dır ve burada en parlak dönem Dorlar döneminde yaşanır. Dorlar MÖ 1000 yıllarında Trakya üzerinden güneye inerek Yunanistan üzerinden bölgeye gelirler ve bugünkü Datça ilçe merkezinin 1.5 km kuzeydoğusundaki Burgaz mevkiinde Dor uygarlığının merkezi olan Knidos'u kurarlar. Daha sonra Lidya egemenliğine giren Knidos, MÖ 546'da Lidya Devletinin Persler'in eline geçmesinin ardından da Persler egemenliğine girmiştir. 
Oksijen bakımından zengin Strabon, "Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olmasını isterse. Datça Yarımadası'na bırakır" demiş. Çünkü bu bölge oksijen bakımından dünyanın ikinci. Türkiye'nin en zengin bölgesi. 
Yarımadadaki en eski yerleşim alanının geçmişi MÖ 2000 yıllarına kadar uzanıyor.Marmaris'ten 70 kilometre mesafede olan ilçe ve çevresi, yolun engebeli olması sayesinde pek fazla bozulmadan kalmayı becerebilmiş. Eski Datça adı verilen tarihi bölgede, tipik Datça evlerini görmek mümkün. Ayrıca birbirinden güzel 52 koyu var. 
Datça gez gez bitmez Binlerce yıllık bir geçmişe sahip, köklü bir tarihin üzerinde yükselen muhteşem güzellikler... 
Datça, tüm yarımadaya yayılmış doğa harikası güzellikleri ile gezilecek ve görülecek pek yer sunuyor tatilcilere. 
Knidos Antik Kenti: Yaklaşık 4 bin yıllık bir tarihe sahip olan ve Datça Yarımadası'nın en önemli antik yerleşimlerinden olan Knidos Antik Kenti'ne Datça merkezden hareket eden tekneler ile ulaşabilirsiniz. 
Apollon Tapınağı: Knidos Antik Kenti yakınlarında bulunan Datça Apollon Tapınağı da geziniz sırasında görebileceğiniz antik eserlerden bir tanesi. 
Koylar ve Bükler: Datça, doğa ile iç içe, dünyaca ünlü ve bakir kalmayı başarmış koylara ve büklere sahip. Bu muhteşem güzelliğe sahip yerleri. 
gezmeden Datça'dan dönmeyin. 
Plajlar: Datça ve çevresinde yaklaşık 15 km uzunluğunda, çoğu Mavi Bayraklı plajlar var. 
Kumluk Plajı, Azganlı Plajı, Taşlık Plajı ve Perili Köşk Plajı Datça'da denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz başlıca plajlar arasında Datça'ya özel lezzetler Ege mutfağının ünlü yemekleri ve kendine has tatlarıyla Datça'da ne yenilir ne içilir sizler için araştırdık. Zeytin ve bal için de ayrı bir parantez açtık. 
Datça bademi : İkliminden dolayı badem yetiştirmeye elverişli olan Datça, bademiyle meşhurdur ve Türkiye'deki bademin önemli bir kısmı burada yetiştirilir. 
Gün domatesi Yaz aylarında ekilen ve Ekim gibi toplanan güz domatesi Datça'ya özgü bir lezzet olup, iklimin buraya sağladığı büyük bir avantajdır. Ayrıca çok da lezzetlidir. 
Zeytin Datça'nın Mesudiye bölgesinde çok sayıda zeytin bahçesine rastlayabilirsiniz. Yerli halkın önemli geçim kaynaklarından birisi de zeytindir. 
Keçiboynuzu :  Şifalı bitkilerden olan keçiboynuzu da Datça civarında yetişen bir bitkidir. Karaciğer ve akciğere iyi gelen keçiboynuzunun sayısız faydası vardır. 
Bal : Datça'da organik arıcılık benimsenmiştir. 
Datça'nın balı da bir markadır. Bunda yine iklimin, coğrafi özelliklerin, bitki yapısının rolü büyüktür. Çam balı, çiçek balı gibi kekik balı da çok önemli ve lezzetlidir. 

Galeri