Fotoğraf Festivali Ulusal Basında

Karanlığa bilim ve sanatın ışığını taşıdıkça daha da aydınlanacaktır insanlarımız, ülkemiz, cumhuriyetimiz."
 Sunay Akın bu sözlerle tanımlıyor sanatın önemini.
 Katılmamak mümkün mü?
 Işığında aydınlanmakla beraber sanat, o toplumun kültürünü, tarihini, coğrafyasını, başka toplumlara taşımak açısından da önemli.


 Bu düşünceden hareketle;
 17-22 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası Marmaris Fotoğraf Festivali önemli ve anlamlıdır.
 Festival, tüm Dünya'dan konuk edeceği fotoğraf sanatçıları ile Türk Fotoğraf Sanatı'na hizmet eden sanatçıları bir araya getirecek.
 Türkiye'de düzenlenen en kapsamlı fotoğraf organizasyonlardan biri olacak festival ile, Dünya'nın en güzel coğrafyalarından olan Güney Ege'nin kültürel ve coğrafi güzellikleri de böylece tanıtılmış olacak.

 6 gün sürecek festival programı yoğun;
 sergiler, paneller, workshoplar, foto maraton, ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmaları.
Festival, katılımcıların gözüyle Marmaris ve çevresinin güzelliklerinin kayıt altına alınması ve tüm dünyada "Kültür ve Sanat Kenti Marmaris" algısının uyandırılmasını sağlayacak.

Altın İnci Ödülü

Ülkemiz ve Dünya gündeminde yer almış başarılı fotoğrafçıların onurlandırılacağı "Altın İnci Ödülü,"  festivalin "Prestij Ödülü" olacak.

Marmaris Fotoğraf Müzesi

 Festival kapsamında açılacak müze; bu sanata yönelik her türlü fotoğraf, fotoğraf makineleri ve malzemelerini sergilemek, fotoğraf tarihinin teknik yönünü görseller ve teknolojik imkanlarla sunmak, fotoğraf ağırlıklı tarihsel ve artistik kartpostallar, yarışma, sergi, davetiye, kitap ve afiş gibi her türlü yayınları toplamak ve paylaşmak amacına hizmet edecek.

"Yaşarken yaşatalım!"

Türk Fotoğraf Tarihi'nde yer etmiş, yaptıkları çalışmalar ve ürettikleri eserlerle adından söz ettiren, ulusal ve uluslararası toplumda kabul görmüş fotoğraf sanatçılarının, gelecek kuşaklarca anılması amacıyla isimlerinin bulunduğu "Marmaris Fotoğraf Anıtı" açılışı, yine festival kapsamında gerçekleştirilecek.

Fotoğraf Anıtı'nın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edileceği düşünülüyor.

 

kaynak: http://blog.radikal.com.tr/kultur_ve_sanat/isik-marmaristen-yukseliyor-77485Galeri