MARTAB World Travel Market için Londra'daydı

Bölgemiz belde ve köylerinin oluşturduğu Marmaris Turizm Birliği, turizm sektörünün en çok önem verdiği fuarlardan birisi olan World Travel Market (Dünya Seyahat Fuarı) için Londra’daydı.

9-12 Kasım tarihlerinde düzenlenen ve kapasite olarak Dünya’nın 2. büyük turizm fuarı olarak kabul edilen WTM, Excel Fuar Merkezi’nde 30.kez dünya turizm sektörü temsilcilerini ağırladı.

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan tanıtım alanı içerisinde yeraldı. Dünyanın önemli tur operatörlerinden olan ve bölgemize önemli sayıda turist getiren TUI firmasının da bölge tanıtımımıza personeliyle destek verdiği fuarda Akyaka, Gökova, Bozburun, Turunç, Beldibi, Armutalan, İçmeler ve Marmaris gibi merkezlerimizle birlikte 15 köyümüzün tanıtıldığı yayınlar, interaktif cd’ler, posterler ve kongre/toplantı otellerinin yeraldığı katalog sektör temsilcilerine başarıyla ulaştırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ve Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın da ziyaret ettiği standımızda görev yapan personelimiz alternatif turizm, kültür turizmi, engelli turizmi konuları da dahil olmak üzere ilgili birçok turizm profesyoneline geniş bilgi verdi.

Profesyonellere yönelik çizgisiyle bilinen fuarı bu yıl yaklaşık 20 bin turizm sektörü üst düzey temsilcisi ziyaret etti. 197 ülkeden yaklaşık 6 bin firmanın Dünya üzerindeki 10 binden fazla turizm merkezini tanıtmaya çalıştığı fuarda tur operatörlerinin ortak görüşü Türkiye’nin 2010 yılında İngiltere’den alacağı turist sayısında yüzde 15’lik bir artışın olacağı yönündeydi. Bu artışın en önemli nedeni olarak ise İngiliz Sterlini’nin Euro bölgesinde zayıflaması gösterildi. Türkiye ve özellikle Güney Ege bölgesinin yararına olan bu durumdan en çok İspanya’nın olumsuz etkilendiği görüldü. 2009 yılında İngiliz pazarından yaklaşık yüzde 13 kayıpları olan İspanyollar bu yıl toplam fuar alanının yüzde 11’lik bölümünü kiralayarak çok geniş bir alanda tanıtım yapmaya çalıştılar.

Akdeniz ülkeleri arasında kur avantajıyla öne çıkan Türkiye’nin karşısında ise Mısır’ın rakip olduğu gözlendi. Yalnızca fuar alanında değil, Londra’nın değişik mekanlarında, özellikle de metro ve tren istasyonlarında reklam çalışmasına giren Mısır önümüzdeki yıl için tarihi değerleri üzerine kurulu bir tema işledi. Türkiye’nin ise öne çıkardığı unsur kültürümüz ve tabi ki “Avrupa Kültür Başkenti; İstanbul 2010” oldu.

30. kez düzenlenen World Travel Market ile ilgili ve basında yeralan bazı değerlendirmeleri sizlerle paylaşıyoruz;

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin dünya turizm gelirleri açısından ilk 10'da yer aldığını belirterek "Turist sayısı ve geliri oranlarında bir dengesizliğin olmaması Türkiye'nin ucuz bir ülke olmadığı anlamına geliyor" dedi.

Dünya Turizm Örgütünün raporuna göre, dünya turizminde ilk 7 ayda yüzde 7,4, Avrupa'da ise yüzde 8,8'lik bir daralma yaşandığını belirten Yılmaz, Türkiye'nin turizmdeki rekabet üstünlükleriyle krizden daha az etkilendiğini öne sürdü.

Küresel ekonomik krizin etkilerinin 2010'da azalacağını düşündüklerini belirten Yılmaz, en zor ve en kötü dönemin geride bırakıldığını söyledi. 2010 tanıtım kampanyasının bu çerçevede yürütüleceğini bildiren Yılmaz, "Türkiye'nin farklılıklarını ve avantajlarını ön planaçıkartan, hizmet kalitesini ve konukseverliğini vurgulayan, destinasyon odaklı tanıtım kampanyaları hazırlıyoruz" diye konuştu.

İngiltere pazarına da değinen Müsteşar, "Türkiye'deki İngiliz turistlerin ortalama harcaması 1000 dolar dolayındadır. Krize rağmen rağmen, İngiltere'den Türkiye'ye yönelik seyahatlerde ilk 9 ayda 2 milyon barajı aşılarak, yüzde 12'lik bir artış yaşanmıştır" dedi.

Tur operatörlerinin ve turizm gözlemcilerinin değerlendirmeleri;

Dünyanın önemli ekonomi ve finans izleme/değerlendirme kuruluşlarından olan Euromonitor International tarafından WTM 2009 için hazırlanan “Global Trends (Küresel Eğilimler)” isimli turizm raporu Dünya genelinde ülkelerin ve turizm merkezlerinin farklı arayışlara yöneldiğini ortaya koydu. Küresel krizle bağlantılı olarak da sektörün 2013 yılına kadar eski günlerine kavuşamayacağı belirtildi.

WTM Londra Fuarı’nda açıklanan Global Trends Report’un bu yılki çalışmasında, küresel krizden çok, yeni tüketici grupları, değişen beklentiler, yeni kavramlar ve eski yapıların yeniden gözden geçirilmesi ve farklı arayışların gerektiği ortaya çıkarıldı.

Kuzey Amerika’da Fun-employment (işsiz kalan yüksek ücretlilerin boş zamanı tatil fırsatı olarak görmesi), İngiltere’de pop-up oteller (özel tatil türleri için prefabrik inşa edilen ekonomik oteller), Avrupa’da müşterin özel taleplerine cevap verme, Afrika’da Obama etkisi (Obama’nın AB başkanlığına seçilmesiyle Afrika’ya artan ilgi), Asya’da golf turizminin yükselişi ile Latin Amerika’nın lüks bir marka olarak yeniden pazarlanma çalışmaları ise farklı bölgelerdeki yeni eğilimler olarak sıralanıyor. 

Raporda, krizin ülkelerde yarattığı derin etkilerden çok pazarda varolan yenilikler, bunların yarattığı fırsatlar ve talebi geri çevirmek için başlatılan bazı girişimlere de dikkat çekildi.

Küresel krizin etkilerinin sanılandan daha fazla olduğuna işaret eden çalışma turist sayısındaki yüzde 8’lik gerilemenin otellere yüzde 16, havayolu sektörüne ise yüzde 14 dolayında yansıdığına işaret ediyor.

Hükümetlerin turizmi canlandırmak için çeşitli teşvikleri devreye soktuğuna da belirten rapor, buna karşılık, İngiltere’den çıkışlarda alınan APD vergisinin artırılması gibi kararların da gelecek sezonlardaki büyümeyi sınırlayacağını ortaya koyuyor. Öte yandan bu zor ortamda maliyetleri azaltmak açısından, işçi çıkarımından birleşme ve yeniden yapılanmaya kadar şirketlerin bir dizi radikal kararlar almak durumunda kaldıkları da belirtilirken, artan petrol fiyatları ve vergiler gibi konulardan dolayı özellikle havayolu şirketlerinin ciddi zararlar içinde çalışmak durumunda oldukları da vurgulandı. IATA’nın bu alandaki son tahminleri zararların 11 milyar doları bulacağı yönünde. 

Euromonitor International tarafından düzenlenen raporda büyük finansal kargaşadan sonra seyahat ve turizm sektöründe bir durgunluğun yaşandığı ve dünya çapında yeni eğilimlerin WTM’de ortaya çıktığı anlatıldı. Geleceğe yönelik tahminlerde sanayi gezginlerinin nasıl ikna edilebileceği yönünde görüşler ortaya atıldı.

Kuzey Amerika’da işsizlik oranını arttığı ve en çok darbe yiyen bölge durumunda olduğuna dikkat çekilen raporda uçak şirketlerinin bu bölgede yaşayanların daha uygun bölgelerden hizmet almaları için sefer koyduklarını belirtiliyor. 

İngiltere konut piyasasının büyük sıkıntı yaşadığını, yeni açılan otellerin seyahate çıkanlar için ucuz ve cazip fiyatlarla bir fırsat yarattığı belirtiliyor. Otellerdeki uygun fiyatlandırmanın ve sürdürülebilir turizm unsurunun daha geniş bir tüketici tabanını çekerek İngiltere’nin seyahat çehresini değiştirmesinin beklendiği bildirildi. 

Raporda, Avrupa’da zengin gezginler için özel hedefler belirlenmesi ve kitle turizminin geliştirilmesi gerekliliğine vurgu yapılıyor. Bu bağlamda Avrupalı acentelerin farklı hizmet sunmaları gerekliliğine işaret ediliyor.

Rapora göre Afrika’da bir “Obama etkisi” görülüyor ve Afrika kökenli Amerikalılar arasında Afrika turizminin canlandırılması yönünde çalışmalar yapılıyor. Kısa süreçte elde edilen verilere göre turizme yönelme Afrika toplumlarına ekonomik refah getiriyor ve kazançlı çıkıyorlar. 

Asya’da golf turizmine yönelme görülüyor. Asyalılar golf hakkında gidilecek yeni bölgeler ve uluslararası yüksek harcama ile ünlü golfçüleri çekmek için yollar arıyor. Çin'in hızlı ekonomik büyümesi yeni elit sınıf golf talebini yaratmış durumda. Çin’in, 310 golf sahası ile kapasite açısından beşinci ülke konumuna geldiği belirtiliyor.

Latin Amerika’da ise yeni hedef lüks turizme yönelik altyapı yatırımları. Bölge, lüks seyahat için muazzam bir potansiyel sunuyor. Geniş doğal parkları ve biyolojik çeşitlilik ile bölgede "lüks", "eko-lüks" ve "doğal çevre”ye giderek artan bir ilgi var. Brezilya'nın 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları bölgenin turizm altyapısına büyük destek olacak.

Küresel krizin en çok hissedildiği alanların başında iş turizmi ve iş seyahatlerinin geldiğini ortaya koyan çalışmaya göre, bu alanda üretilen cirolar, Temmuz ayını içine alan son bir yılda yüzde 40 azaldı.

Öte yandan konaklama kesiminde de ciddi değişimler oldu. Özellikle büyük fiyat indirimlerinin söz konusu olduğu son bir yılda, STR Global’in verilerine göre oda gelirleri yüzde 20’ler dolayında geriledi. Bu düşüş Amerika’da yüzde 19 olurken Avrupa’da yüzde 30’a dayandı.

2009 yılı başlarında yapılan büyüme tahminleri gerçekleşmezken, 2010 için öngörülen oranlar da yarı yarıya revize edildi. 2010’da dünya turizminin kriz öncesi gelişme çizgisine oturacağını uman uzmanlar yüzde 2’yi biraz aşan bir gelişme öngörüyorlar.

Öte yandan küresel krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında havayolu ve konaklamanın geldiğine işaret eden uzmanlar, büyüme beklenen bu iki sektörün 2009’da yüzde 4 dolayında küçüldüğünü, 2010’da da ancak yüzde 1’lerde gelişme gösterebileceğine işaret ediyorlar.

Dünya genelindeki fuarlar sezonu açılırken birçok uzman kuruluş 2009’un gerçek manzarasının tahminlerin ötesinde bir görünüm sunduğuna işaret ediyorlar. 

2009’un başlarında yapılan ılımlı büyüme senaryoları yıl ortasında değişirken başta konaklama, havayolu sektörü olmak üzere gelişme yerine küçülmenin yaşandığı bir dönemden geçildi. Yüzde 4’ler dolayındaki iyimser büyüme oranı yıl sonuna doğru yüzde 3-4 bandında küçülme olacağını kabul ederken sektördeki toparlanmanın 2010’un ortalarını bulabileceği ifade ediliyor.

Dünya turist sayısında yüzde 1,1 küçülme olurken otellerde ve havayollarında daralmanın yüzde 3’leri aşacağına işaret eden uzmanlar 2010’daki büyümenin ise yüzde 2’yi biraz aşabileceğini söylüyorlar. 

Öte yandan özellikle Avrupa seyahat pazarı için toparlanmanın 2010 olarak öngörüldüğünü vurgulayan uzmanlar, bu eğilimin Amerika kıtasında 2011’i bulacağını, bazı pazarlardaki toparlanmanın ise zaman alacağını ifade ediyorlar. 

Büyümenin önündeki ana değişkenin, ulusal ekonomilerin gösterecekleri büyüme oranları, kalkınma hızları olacağını da vurgulayan uzmanlar, ekonomik büyümenin uluslararası seyahatteki hareketlerin hacmini artıran veya azaltan bir gösterge olduğunu söylüyorlar.

Diğer yandan BM Dünya Turizm Örgütü tarafından yapılan son tahminlere göre 2010’da turizm yüzde 1 ila 3 arasında ılımlı bir büyüme gösterecek. 

WTM’de yapılan tahminler ise, sektörün 2013 yılına kadar eski günlerine kavuşamayacağı yönünde oldu.

2010 ve 2011’e uzanan yol

2010’da yüzde 2 büyüme

2010’da ne olacak?

İş seyahatlerinde ciddi düşüş

WTM yeni eğilimleri ortaya çıkardı

2009’da gerileme sürdü

“Durgunluk farklı arayışları getirdi”

Dünyadaki para piyasasındaki çalkalanmada euro yükseldi, sterlin düştü. Euro kullanan ülkelerin aleyhine ve Euro dışındaki ülkelerin lehine oldu. İngiliz turistler İspanya gibi euronun para birimi olduğu ülkelerdeki tatilleri önceki yıllara göre daha pahalıya gelince Türkiye ve KKTC gibi euro dışında kalan ülkeleri tercih ettiler. Bu nedenle Türkiye İngiliz turistler için ucuz kaldı. Euro/sterlin paritesinden kaynaklanan bu avantaja ek olarak Türkiye'deki turistik tesislerin kriz nedeniyle fiyat kırması da Türkiye'yi İngiliz turistler için en çekici ülke konumuna getirdi. 
Euromonitor International WTM Global Trends Raporu;

TÜRKİYE'DEKİ İNGİLİZ TURİST NEDEN ARTTI?

“En kötü dönem geride kaldı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz; “İngiliz pazarı 2010'da yüzde 15 büyüyebilir”

Galeri